Reklama

Reklama

Łódź. Wycięto 100-letni klon, by zbudować drogę do Lidla. Wielka afera o nie byle jakie drzewo

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódź. Wycięto 100-letni klon, by zbudować drogę do Lidla. Wielka afera o nie byle jakie drzewo - Zdjęcie główne

Przy ulicy Żeromskiego w Łodzi wycięto prawie 100-letni klon, by zbudować drogę do Lidla (fot. Google Street View)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Przy ul. Żeromskiego 48/50 trwa budowa kolejnego w Łodzi sklepu sieci Lidl. Do tej pory przebiegała ona bez większego rozgłosu. Wszystko zmieniło się kilka dni temu, kiedy to wycięto prawie 100-letnie drzewo, bo znajdowało się ono w pasie drogowym.

Reklama

Łódź. Piękne drzewo przegrało w starciu z człowiekiem

Budowa Lidla przy ul. Żeromskiego zaczęła wywoływać negatywne emocje od minionej soboty 24 kwietnia. Wówczas doszło do wycinki pięknego, blisko 100-letniego klonu, posadzonego w 1928 roku. Sprawę za pośrednictwem mediów społecznościowych nagłośnił Kosma Nykiel, łódzki aktywista.

!reklama!

- Zdrowy, prawie stuletni klon srebrzysty, posadzony w 1928 roku przy ulicy Żeromskiego, padł w starciu z Lidl Polska. Oczywiście kolidował z wjazdem, którego oczywiście nie można było zaprojektować na dość szerokiej działce (podwójnej szerokości jak na łódzkie standardy) nigdzie indziej niż w miejscu przyulicznego drzewa - których tak dotkliwie brakuje, szczególnie na Starym Polesiu - pisał Nykiel.

Jak tłumaczy Lidl Polska, drzewo znajdowało się w pasie drogowym i, zgodnie z opinią ekspertów, nie było możliwości, by inaczej zaprojektować tę inwestycję.

Polecamy: Budowa stacji Łódź - Śródmieście. To wielka inwestycja w centrum Łodzi. Pierwsi robotnicy są już na miejscu [zdjęcia kwiecień 2021]

Dlaczego wycięcie jednego drzewa w Łodzi wywołało falę protestów?

Na Facebooku rozgorzała dyskusja, w której zdecydowana większość użytkowników krytykowała posuniecie Lidla. Dlaczego wycinka jednego drzewa wzbudziła w łodzianach tak wielkie oburzenie?

- Dlaczego to jedno drzewo? Pewnie dlatego, że jesteśmy w pewnym punkcie kulminacyjnym. Bardzo dużo mówi się o zieleni w Łodzi w ostatnim czasie. Miasto wydaje ciężkie miliony, żeby zazielenić Stare Polesie, a wycinane są piękne i zdrowe drzewa. Prezydent Zdanowska jest ambasadorką Zielonego Ładu. No i dochodzi kryzys klimatyczny, który widzimy gołym okiem - mówi nam Kosma Nykiel. 

Lidl Polska, w ramach rekompensaty za wycięcie pięknego drzewa, planuje w najbliższych miesiącach na terenie Łodzi, obok swoich obiektów, posadzić około 15 drzew oraz ponad 1 000 krzewów. Na razie jednak nie wiadomo gdzie dokładnie pojawią się wspomniane drzewa. Ten argument tym bardziej nie przekonuje Kosmy Nykiela.

- Niestety, to 15 drzewek dopiero za kilkadziesiąt lat osiągnie takie rozmiary, jak to wycięte drzewo, nie ma też pewności, że wszystkie się przyjmą. Jak wskazuje dr Drzazga z UŁ, jeden stuletni buk produkuje tyle tlenu co 1700 małych. Drzewa posadzone przez Lidla będą też na ich prywatnych posesjach, w nieustalonych miejscach (może gdzieś za sklepem, nie wiadomo) - korzyści w postaci cienia czy chłodu będą zarezerwowane tylko dla klientów sklepu, w przeciwieństwie do publicznego drzewa przyulicznego, z którego korzyści czerpią wszyscy łodzianie, niezależnie od ich wyborów konsumenckich. Dlatego też nasadzenia kompensacyjne, przynajmniej ich część, powinny być posadzone wzdłuż Żeromskiego, szczególnie na wysokości supermarketu - argumentuje Nykiel.

Jak udało nam się ustalić, strona społeczna proponuje rozwiązanie 20x20 - 20 dużych, 20-letnich drzew na terenie Starego Polesia. Takiej wielkości, jak np. nowe drzewa sadzone przy okazji rewitalizacji w centrum Łodzi. 

Co ważne, Lidl Polska nie wyklucza podjęcia dodatkowych działań, mających na celu zrekompensowanie strat po wycince niemal 100-letniego drzewa w Łodzi. Szczegóły poznamy jednak dopiero w kolejnych tygodniach. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy