Reklama

Reklama

Łódź wypiękniała w 2022 roku? Sezon remontowy komentuje profil Miasta Tysiąca Kamienic [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Rok 2022 zapisze się w historii Łodzi jako jeden z największą liczbą zrealizowanych remontów. Które fronty lub bramy zostały odnowione z najlepszymi, a które z gorszym skutkiem? Czy zapowiedziane plany inwestycyjne mogą budzić zastrzeżenia? Te i inne pytania zadaliśmy Kacprowi Morozowi, który poprzez profil Miasto Tysiąca Kamienic monitoruje działania rewitalizacyjne w Łodzi.

Reklama

Co łódzkim budynkom przyniósł rok 2022? 

Społecznościowy profil Miasto Tysiąca Kamienic powinna zaobserwować każda osoba zainteresowana przemianami, jakie w ramach różnych programów rewitalizacyjnych przechodzą łódzkie budynki. Na fanpage’u umieszczane są informacje dotyczące trwających lub zakończonych remontów, a zdjęcie efektów prac nierzadko wywołują gorące dyskusje w komentarzach. Jaki był tegoroczny sezon remontowy w Łodzi? Liczby pokazują, że od stycznia 2022 roku wiele udało się zmienić.

– Przyznam szczerze, że jestem pod ogromnym wrażeniem tegorocznego sezonu remontowego. W ubiegłym roku mieliśmy aż 186 zrealizowanych przeróżnych remontów od frontów, przez remonty dachów aż po przejazdy bramowe. Zapowiada się, że ten rok zakończymy z równie dobrym rezultatem 173 zakończonych remontów. To póki co drugi najwyższy wynik w prowadzonych przeze mnie statystykach od ponad dziewięciu lat. Udało się odnowić rekordową liczbę frontów – mówi Kacper Moroz, twórca profilu Miasto Tysiąca Kamienic.

Sympatyk łódzkiej architektury podkreśla rolę cichych bohaterów minionych dwunastu miesięcy. Mimo wybuchu wojny w Ukrainie oraz trwającego kryzysu inflacyjnego wspólnoty mieszkaniowe nie wstrzymały się z realizacją założonych planów inwestycyjnych. 

W 2022 roku byliśmy świadkami spektakularnych przemian, którym warto poświęcić więcej uwagi podczas jednego ze spacerów po centrum Łodzi. Kilka brzydkich kaczątek porzuciło swoje stare wcielenia, stając się eleganckimi łabędziami.

– W mojej opinii największym i najbardziej spektakularną zmianą jest generalny remont prywatnej narożnej kamienicy przy Pomorskiej 10, a także jej sąsiadki przy Wschodniej 19. Te przykłady pokazują wszystkim, że z najbardziej zapuszczonych i zapomnianych kamienic można zrobić drogocenny diament. Przyznam, że nawet rozważam wskrzesić profil Perły Łodzi tylko po to, aby w ten sposób podziękować inwestorowi (czy to prywatnemu czy to wspólnocie) za zadbanie o dziedzictwo Łodzi – wskazuje Kacper Moroz.

Zdaniem naszego rozmówcy status rewitalizacyjnych perełek w 2022 roku zyskały również nieruchomości przy ul. Rewolucji 1905 r 20, Pomorskiej 11 i Piramowicza 2. Kacper Moroz zwraca uwagę na coraz większą staranność wykonywanych remontów.

– Przybywa wspaniałych wykonawców, którzy cierpliwie odtwarzają skute detale czy balkony. Wspólnoty i prywatni właściciele decydują się na ujednolicenie stolarki okiennej, co jeszcze bardziej podkreśla piękno kamienic - Często słyszę od czytelników "Grunt to frunt ,a reszta się już nie liczy" - i tutaj się nie zgodzę –  zaznacza. – Remont frontowej fasady to jeden z wielu etapów odnowy kamienicy. Znam wspólnoty, które od 20 lat remontują swoje nieruchomości zaczynając od klatek schodowych, przez instalację elektryczną czy podłączenie do CO. Dopiero później decydują się na front. Wiadomo – od ulicy widać tylko fasadę – być może dlatego panuje takie przekonanie.  

Jakie wyzwania związane z rewitalizacją czekają miasto w przyszłym roku? Z pewnością będzie to dokończenie oraz rozliczenie się z inwestycji realizowanych w ramach programu Rewitalizacja Łodzi.

– Mam wątpliwości co do zapowiadanych przez miasto odbudowy zawalonej kamienicy przy Rewolucji 1905r 31 oraz wpisania do programu RŁ narożnej kamienicy przy Legionów 11. Mamy przed sobą perspektywę rozpoczęcia działań finansowanych przez UE w ramach programu Rewitalizacja Łodzi 2.0. Mam wiedzę, że są już fundusze, które zostaną przeznaczone na pierwszy obszar, bodajże nr 9. Z innych środków miasto zamierza odnowić kolejne 3-4 kwartały – tłumaczy Kacper Moroz. 

Profil Miasta Tysiąca Kamienic będzie przyglądać się remontom kolejnych zabytkowych famuł na terenie Księżego Młyna – swoje nieruchomości zamierzają wyremontować zarówno miasto, jak i wspólnoty. Czeka nas rozstrzygnięcie przetargów na remont pierwszej famuły przy ul Ogrodowej 24 oraz generalnego remont Pałacu Fischera przy Narutowicza 1.

Szczegółowych statystyk i liczb dotyczących przprowadzonych w 2022 roku można spodziewać się niebawem na profilu Miasta Tysiąca Kamienic. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy