Raport został opracowany przez ABSL (Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych) we współpracy z EY, JLL, Randstad Polska i Randstad Sourceright. Wynika z niego, że Łódź jest dobrym miejscem dla prowadzenia przedsiębiorstw oferujących nowoczesne rozwiązania dla szeroko rozumianego sektora biznesowego. Chodzi tu przede wszystkim o działalność centrów outsourcingu procesów biznesowych (BPO), centrów usług wspólnych/globalnych centrów usług biznesowych (SSC/GBS), centrum IT i badawczo – rozwojowych (R&D). Dziesiąta edycja raportu powstała na podstawie ogólnopolskich badań przeprowadzonych przez ABSL w I kwartale 2019 roku, w których wzięło udział 200 firm.
Stan gry
Łódź wyprzedziła takie miasta jak: Warszawa, Kraków, Wrocław i Trójmiasto, triumfując w trzech podkategoriach: współpraca z lokalnymi uczelniami, współpraca z lokalną jednostką wsparcia inwestora oraz dostępność talentów/wysoko wykwalifikowanych pracowników. Pod względem dostępności nowoczesnej powierzchni biurowej zajęła 3. miejsce. Co ciekawe, Łódź we wszystkich podkategoriach (oprócz współpracy z uczelniami, gdzie obroniła swoją pozycję) awansowała w porównaniu z poprzednim rokiem.
Na terenie Łodzi znajduje się 85 centrów nowoczesnych usług biznesowych (z czego 6 powstało w ciągu ostatniego półrocza). W większości są to miejsca zatrudniające poniżej 500 pracowników (w 11 z nich zatrudnienie wynosi powyżej 500). Przeciętnie w łódzkim centrum usług biznesowych jest zatrudnionych 273 pracowników. Prognozuje się, że do końca I kwartału 2020 roku zatrudnienie w tym sektorze wyniesie w Łodzi ponad 25 000 osób. Największy odsetek zatrudnionych pracuje w sektorze IT, następnie w sektorze BPO. Tylko 6 procent pracowników zajmuje się badaniami i rozwojem (R&D).
Przykładami nowych inwestycji na terenie miasta są BFF Banking Group, Digital Teammates, Enigma Pattern, Panasonic Electric Works, Solar Polska czy Philips, dla którego było to kolejne centrum usług w naszym kraju. Pozostałe przedsiębiorstwa na swój debiut w Polsce wybrały właśnie Łódź, dołączając do takich przedsiębiorstw jak Infosys, McCormick Shared Services, Whirlpool, Takeda SCE czy UPS GBS, które mają już tutaj swoje siedziby.
Skąd przybywa do Łodzi wielki biznes?
Największy odsetek firm macierzystych, które otwierają swoje centra usług biznesowych w Łodzi, pochodzi z krajów azjatyckich i wynosi 24 procent. Na drugim miejscu są ex aequo firmy polskie i z krajów nordyckich (16 procent). W dalszej kolejności znajdują się firmy niemieckie i amerykańskie.
Nowe technologie dla biznesu łódzką specjalnością? Nie do końca
Czy Łódź można uznać za miasto, które “specjalizuje się” w oferowaniu nowoczesnych rozwiązań dla biznesu? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. O Ile bowiem raport stwierdza, że Łódź oferuje dobre warunki dla rozwoju tego sektora gospodarki, o tyle nie można go uznać za najważniejszą część lokalnego rynku pracy. Można stwierdzić, że w Łodzi ukształtowała się swoista równowaga między zatrudnieniem w sektorze nowoczesnych usług a pozostałych “tradycyjnych” sektorach gospodarki. Podobna sytuacja ma miejsce w Trójmieście i Warszawie. Natomiast Kraków, Wrocław i Katowice zostały uznane za ośrodki, w których sektor usług biznesowych stanowi specjalizację lokalną.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.