Wśród 50 wydarzeń zaplanowanych na tę okazję znajdziemy spotkania autorskie, koncerty, panele dyskusyjne, wernisaże czy odsłonięcie muralu Witolda Gombrowicza. Do 15 grudnia 2024 roku będziemy mogli uczestniczyć w nich zarówno stacjonarnie, jak i online.
Puls Literatury z wyjątkowym programem. Wśród kilkudziesięciu wydarzeń video mapping wierszy w przestrzeni OFFa
Przed nami 18. edycja największego festiwalu literackiego w Łodzi i regionie – Pulsu Literatury. W tym roku wydarzenie zwróci wzrok ku „korzeniom”. Powodem ma być rozstrzygnięcie jubileuszowego, 30. Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina, który zainicjował powstanie festiwalu.Temat tegorocznej odsłony będzie poszukiwaniem tożsamości własnej przy „użyciu” literatury, zrozumienia przeszłości i poznawania więzi między kulturami. Motyw korzeni zaprasza do głębszego zastanowienia się nad tym, skąd się wywodzimy i jak tytułowe korzenie wpływają na naszą obecność tu i teraz.
Festiwal zainauguruje odsłonięcie muralu Witolda Gombrowicza przy biurowcu Zenit (ul. Sienkiewicza 82/84). Autorką projektu jest Klaudia Kiercz-Długołęcka, o wykonanie zadbała Katarzyna Zaremba. Czekać na nas będzie również premiera dwujęzycznego wyboru poezji Jacka Bierezina pt. Stoję na moście. 30 wierszy. Poznamy także laureatów Konkursów Poetyckich: im. Ziemowita Skibińskiego, im. Zbigniewa Dominiaka i wspomnianego już konkursu im. Jacka Bierezina, a także Konkursu na Prozę Poetycką im. Witolda Sułkowskiego.
Wśród gości tegorocznej edycji znajdą się m.in. Anna Cieplak, Maria Cyranowicz, Magdalena Grzebałkowska, Jerzy Jarniewicz, Eliza Kącka, Piotr M. Majewski, Mateusz Pakuła, Jacek Paśnik, Kinga Skwira, Paweł Sołtys, Ishbel Szatrawska Krzysztof Varga, Michał Witkowski. Dzięki współpracy z Litewskim Instytutem Kultury oraz Konsulem Honorowym Republiki Litewskiej w województwie łódzkim gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji będą literaci litewscy – prozaik Herkus Kunčius i poetka Agne Żagrakalyte.
Pełny program festiwalu znajdziecie na stronie Pulsu Literatury.
W tym roku nie jedna, a dwie nagrody literackie. Powalczą też tłumacze
Tegoroczna edycja rozszerzy się także o kolejną nagrodę. Dotychczas funkcjonowała Nagroda im. Juliana Tuwima, przyznawana pisarzom czy poetom, w 2024 roku poznamy również laureatów-tłumaczy Nagrody Translatorskiej im. Ireny Tuwim. Nominowani do pierwszej z nich to Krystyna Miłobędzka, Artur Domosławski, Jan Gondowicz, do nagrody translatorskiej – Hanna Jankowska, Tomasz Pindel, Magdalena Pytlak.Gala obu nagród odbędzie się 15 grudnia o godz. 18:00 w EC1 Łódź, w trakcie tłumaczona będzie na Polski Język Migowy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.