reklama
reklama

Łódź: Znieczulica ludzka nie zna granic. Wielu kierowców przejeżdżało obojętnie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Łódzkie na sygnale/ Pan Tomasz

Łódź: Znieczulica ludzka nie zna granic. Wielu kierowców przejeżdżało obojętnie - Zdjęcie główne

Na ul. Marmurowej w Łodzi kierowca volkswagena źle się poczuł i zjechał z jezdni na łąkę . Wiele osób przejeżdżało obojętnie | foto Łódzkie na sygnale/ Pan Tomasz

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźKierowca volkswagena źle się poczuł i zjechał z jezdni na łąkę. Inni przejeżdżali obojętnie. Sytuacją zaniepokoił się Czytelnik, należący do facebookowej grupy "Łódzkie na sygnale", jako jedyny się zatrzymał. Jak relacjonuje mężczyzna, do zdarzenia doszło na ul. Marmurowej w Łodzi. - Znieczulica ludzka nie zna granic!!! - komentuje pan Tomasz.
reklama

Łódź: Kierowca źle się poczuł, inni przejeżdżali obojętnie

"Łódź ul. Marmurowa, godz.13:30 kierowca Volkswagena Caddy zjeżdża z jezdni na łąkę. Za nim dwa samochody, żaden się nie zatrzymał. Z mojej strony szybka reakcja, bieg wsteczny w stronę zdarzenia. Wysiadamy z synem z auta i udajemy się na miejsce zdarzenia. Szybka ocena stanu zdrowia, kontakt z kierowcą o jego złym samopoczuciu i dzwonię na nr alarmowy 112, podając szczegóły zdarzenia, stan zdrowia kierowcy i lokalizację. Czekamy na przyjazd karetki pogotowia, kontrolując cały czas stan zdrowia" - relacjonuje pan Tomasz na facebookowej grupie "Łódzkie na sygnale".

W tym czasie niestety żaden kierowca się nie zatrzymał. Pan Tomasz podkreśla, że padał co prawda deszcz, ale to nikogo nie zwalnia z udzielenie pierwszej pomocy. Poszkodowany pojechał do szpitala, a auto zostało przekazanie policji.

reklama

Co ważne, nieudzielenie pomocy reguluje kodeks karny. Za znieczulicę tak naprawdę grozi więzienie. To bardzo poważna sprawa. Przepisy nakładają na nas obowiązek ratowania innych, a jego niedopełnienie jest przestępstwem.

Art.  162.  [Nieudzielenie pomocy]

§  1. 

Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§  2. 

Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.

reklama

Psycholog: znieczulica częściej dotyka duże miasta

Jak zauważa na swoim blogu psycholog Natalia Szarpow, "im więcej świadków zdarzenia, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś zareaguje". Co ważne, znieczulica dotyka większe miasta.

"W małym mieście i na wsi ludzie są bardziej skłonni pomagać. Wychowywanie w mniejszej społeczności kształtuje przyjazne nastawienie wobec innych, sprawia, że ludzie są bardziej ufni i altruistyczni. Odwrotna sytuacja powstaje w dużym mieście, gdzie ludzie często wyrastają w przekonaniu, że obcym ufać nie można. Psycholog Stanley Milgram sformułował hipotezę przeładowania urbanistycznego, w której stwierdza, że ludzie żyjący w miastach doświadczają nadmiaru bodźców i stymulacji. Z tego powodu zamykają się w sobie i unikają kontaktów z innymi, tak aby ograniczyć ilość docierających do nich impulsów" - czytamy na blogu Natalii Szarpow.

reklama

Dlatego tak ważne jest uczenie dzieci, by pomagali innym. Wsparcie oznaczać może nie tylko udzielenie pierwszej pomocy - z tym z naszym społeczeństwie bywa różnie - telefon na pogotowie też może uratować komuś życie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama