Reklama

Reklama

Łódzcy Terytorialsi złożyli przysięgę wojskową [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W sobotę 13 lipca br. przysięgę wojskową złożyli żołnierze 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość poprzedził sprawdzian umiejętności taktycznych Terytorialsów w Nowym Glinniku.

Reklama

Uroczysta przysięga wojskowa odbyła się w sobotę 13.07., na terenie koszar 31. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu. Przysięgę na sztandar 25. Brygady Kawalerii Powietrznej złożyli ochotnicy po przebytym szkoleniu podstawowym, zwanym ''16''. Do wojskowej przysięgi stanęło m.in. aż 20 kobiet, które coraz liczniej zasilają wojskowe szeregi.

Łączą ich wartości

Żołnierze, którzy złożyli w sobotę przysięgę wojskową wejdą w skład formowanego 91. batalionu lekkiej piechoty w Zgierzu. Wstępujący do Wojsk Obrony Terytorialnej ochotnicy są w różnym wieku, ich historie są różne, na co dzień wykonują rozmaite zawody, ale łączy ich jedno - te same wartości, z których na pierwszym miejscu jest patriotyzm.

- Bardzo się cieszymy, że w województwie łódzkim nie brakuje chętnych do podjęcia służby w naszych szeregachmówi płk Paweł Wiktorowicz, dowódca 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej

Wstępują całe rodziny

Wśród składających ślubowanie była m.in. Kamila Gałązka, pracownik Resortu Obrony Narodowej, która na co dzień spotyka się z terytorialną służbą wojskową w sieradzkej Wojskowej Komendzie Uzupełnień. Okazuje się, że do WOT wstępują całe rodziny. - Wśród aktualnie szkolących się, mamy siostry Agnieszkę Kalinowską i Ewę Krokocką. Jest także pani Elżbieta Andrychowicz, którą namówiła córka biorąca udział w poprzednim szkoleniu – informuje Sekcja Komunikacji Społecznej 9. ŁBOT

O wojsku przy grochówce

Po zakończeniu głównych uroczystości, obecni na przysiędze wzięli udział w festynie rodzinnym, na którym m.in. można było zapoznać się z techniką żołnierską, prezentowano sprzęt i pojazdy, będące na wyposażeniu łódzkiej brygady i innych jednostek z całego województwa. Festyn był okazją do porozmawiania o służbie Terytorialsów przy tradycyjnej żołnierskiej grochówce.

Piąta siła RP

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT), poza wojskami lądowymi, siłami powietrznymi, marynarką wojenną, oraz wojskami specjalnymi, stanowią piąty rodzaj sił zbrojnych. Żołnierzem obrony terytorialnej może zostać każdy w wieku 18 - 63 (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz 18 - 55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pozytywnie postępowanie kwalifikacyjne. Obecnie służbę w WOT pełni 20500 żołnierzy, w tym 17 400  ochotników oraz 3100 żołnierzy zawodowych.  Plany rozwoju tej formacji wojskowej przewidują, że do końca 2019 roku będzie w niej służyło 26 tys. żołnierzy.

Specjalistyczne przygotowanie

O szkoleniach Wojskowej Obrony Terytorialnej mówi się, że spełniają one kryteria "2I", tzn. są innowacyjne i intensywne. Żołnierze WOT muszą przejść jedno z dwóch rodzajów szkoleń wstępnych: dla adeptów, którzy nie byli w wojsku (16-dniowe) lub (8-dniowe) dla rezerwistów. Szkolenie w WOT jest profesjonalnym przygotowaniem specjalistycznym, które jest przydatne także na cywilnym rynku pracy. Kandydaci uczą się praktycznych umiejętności, które są  niezbędne na współczesnym polu walki, ale równie dobrze mogą się okazać przydatne w różnych sytuacjach życiowych, jak np. pierwsza pomoc, uzdatnianie wody do picia albo rozpalanie ognia.

Źródło: SKS 9. ŁBOT

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy