reklama
reklama

Łodzianie aktywnie spędzali Wielkanoc. Ładna pogoda zachęcała do spacerów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźMimo niesprzyjających zapowiedzi pogodowych, tegoroczna Wielkanoc pod względem aury nie była taka zła. Ładnymi i słonecznymi dniami okazały szczególnie Wielka Sobota i Poniedziałek Wielkanocny. Wielu łodzian wybrało się w plener, żeby skorzystać z pierwszych wiosennych promieni słońca i aktywnie spędzić czas, także z dziećmi. Tłumnie było szczególnie w parku na Zdrowiu.
reklama

Do zieleńca na Zdrowiu przyciągnęła spacerowiczów głównie utworzona w miejscu dawnego lunaparku górka aktywności, która przeżywała prawdziwe oblężenie. Znajdują się na niej zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe oraz zamek z trzema wieżami, więc jest to prawdziwy raj dla dzieci. Wielu najmłodszych korzystało także ze znajdującego się obok małpiego gaju. Szczególnym powodzeniem cieszyła się tyrolka. Z kolei wielbiciele jazdy na wszelkiego rodzaju jednośladach doskonale bawili się w skate parku. Zawiedzeni mogli być jedynie wielbiciele skoków na trampolinach, gdyż wszystkie znajdujące się w miękkim podłożu obok górki aktywności zostały zasypane piaskiem. Powodem było zapewne uszkodzenie tworzących je taśm.

Symbolika Wielkiej Soboty

Wielka Sobota to ostatni dzień Wielkiego Tygodnia. W Kościele rzymskokatolickim dzień ten jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Rano w niektórych kościołach odprawia się liturgię Ciemnej Jutrzni. Katolicy adorują Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy zwanej Grobem Pańskim. Tradycyjnie przy Grobie Pańskim czuwają ministranci, harcerze, a niekiedy również strażacy i inni (np. parafialne grupy modlitewne, asysta). Jest to czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie. Jest to również okazja do skorzystania z sakramentu pokuty przed największym świętem chrześcijańskim, jakim jest Wielkanoc. Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny.

reklama

W Wielką Sobotę w Kościele rzymskokatolickim, podobnie jak w Wielki Piątek, nie są odprawiane msze. Wielka Sobota kończy się po zapadnięciu zmroku. Później odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, należąca już do liturgii Niedzieli Wielkanocnej. Wielka Sobota jest jedynym dniem bez sakramentu Eucharystii. W kościołach nie tylko nie odprawia się mszy, jak to jest w Wielki Piątek, lecz w odróżnieniu od niego nie rozdaje się też eucharystii. Eucharystię można zanosić jedynie umierającym.

Śmigus-dyngus raczej w gronie rodzinnym

Z kolei w drugi dzień świąt, czyli w Poniedziałek Wielkanocny zwany też śmigusem-dyngusem, próżno było szukać w Łodzi oblewających się wodą młodych ludzi. Wydaje się, że zwyczaj ten w ostatnim czasie został zredukowany do symbolicznego skropienia się wodą w gronie rodzinnym. Polewanie nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co roku odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama