Reklama

Reklama

Łódzka kuria zakończyła postępowanie w sprawie biskupa łowickiego Andrzeja Dziuby. Co dalej zdecyduje Watykan

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódzka kuria zakończyła postępowanie w sprawie biskupa łowickiego Andrzeja Dziuby. Co dalej zdecyduje Watykan - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Dochodzenie w tej sprawie zleciła Stolica Apostolska.

Reklama

Zadaniem łódzkiej kurii metropolitalnej było zebranie i przekazanie zeznań od osób, które zgłaszały swoje sprawy do arcybiskupa Grzegorza Rysia. Dochodzenie w sprawie zaniedbań biskupa łowickiego, dotyczących kapłanów diecezji łowickiej podejrzanych o nadużycia seksualne wobec nieletnich, zleciła Stolica Apostolska. Teraz ona zadecyduje o dalszych losach księdza.

!reklama!


W komunikacie metropolity łódzkiego ws. biskupa Dziuby czytamy:

Kuria Metropolitalna Łódzka, z polecenia Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego, publikuje komunikat w sprawie bp. Andrzeja Dziuby.

W następstwie formalnych zgłoszeń, Stolica Apostolska, w oparciu o motu proprio Ojca Świętego Franciszka Vos estis lux mundi (art. 10 §1), upoważniła arcybiskupa metropolitę łódzkiego do przeprowadzenia dochodzeń w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa Andrzeja Dziuby w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych diecezji łowickiej.

Etap diecezjalny dochodzeń został zakończony.

Komunikat podpisał ks. dr Zbigniew Tracz, Kanclerz Kurii.

Diecezjalny etap dochodzenia zatem się zakończył, a prace kontynuowane będą w Watykanie. Stolica Apostolska zleciła dochodzenie po prasowych doniesieniach.

Dziennikarze Oko.press, Sebastian Klauziński i Daniel Flis, 27 sierpnia opisali sprawę ks. Piotra S. Duchowny miał przez lata molestować ministrantów, robił to na plebanii i podczas wakacyjnych wyjazdów.

Jak ustalili autorzy tekstu, pierwsze zarzuty wobec duchownego pojawiły się w połowie lat dziewięćdziesiątych. Przełożeni księdza w diecezji łowickiej – najpierw od 1992 r. bp Alojzy Orszulik, a potem, od 2004 r., bp Andrzej Dziuba – wiedzieli o zarzutach wobec podwładnego, a mimo to długo nie wszczynali postępowania kanonicznego, a jedynie przenosili go z parafii do parafii.

2 września dziennikarze Oko.press oskarżyli także abp. Rysia, iż w maju 2019 r. otrzymał skargę na bp. Dziubę, lecz przez rok nie zrobił ze sprawą nic, mimo że powinien niezwłocznie powiadomić o niej Watykan. Metropolita łódzki tłumaczył, że to nie on przez rok zwlekał ze zgłoszeniem sprawy.

Źródło: Radio Łódź, TVP Łódź, wiez.com.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy