Reklama

Reklama

Łódzka „wojna śmieciowa”. RIO odpowiada na zarzuty władz Łodzi. „Wymagamy jedynie, by uchwały były zgodne z prawem”

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Łódzka „wojna śmieciowa”. RIO odpowiada na zarzuty władz Łodzi. „Wymagamy jedynie, by uchwały były zgodne z prawem” - Zdjęcie główne

Śmieci w Łodzi. Regionalna Izba Obrachunkowa reaguje na słowa wiceprezydent Łodzi: „Uchwała Miasta Zgierza budziła pewne wątpliwości od samego początku” (fot. Pixabay)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Spór wokół nowego sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci w Łodzi trwa. Łódzka Rada Miejska miała 20 stycznia debatować nad odpowiednią uchwałą. Decyzją wiceprezydent Łodzi Małgorzaty Moskwy-Wodnickiej tak się nie stało, a winą za taki stan rzeczy władze Łodzi obarczyły Regionalną Izbę Obrachunkową. 

Reklama

Wiceprezydent Łodzi: „RIO zareagowała niespodziewanie”

W środę 20 stycznia informowaliśmy o decyzji wiceprezydent Moskwy-Wodnickiej w sprawie zdjęcia z porządku obrad uchwały dotyczącej nowego sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci.

!reklama! 

- 14 stycznia przedstawiliśmy projekt uchwały, regulującej zasady opłat za odbiór odpadów wzorowany na uchwale, która od 10 miesięcy funkcjonuje w Zgierzu. Niespodziewanie zareagowała RIO, która poinformowała zgierskich radnych, że będzie analizować zapisy w ich uchwale śmieciowej i jutro zdecyduje czy nie zaskarżyć jej do sądu administracyjnego. Dlatego zdecydowałam się zdjąć z porządku obrad dzisiejszej sesji przygotowany przez nas projekt ponieważ mamy uzasadnione obawy, że zostałby zaskarżony albo uchylony przez RIO. Przypomnę, że od początku przyświecają nam 2 cele: chcemy uchronić mieszkańców przed wysokimi opłatami oraz uszczelnić system, bo dziś nie wszyscy którzy śmieci produkują płacą za nie. Mogliśmy to osiągnąć wiążąc opłaty za śmieci ze zużyciem wody, identycznie jak w Zgierzu, ale nagle RIO uznała, że zgierskie prawo wymaga analizy. Po 10 miesiącach funkcjonowania w obrocie prawnym - mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi.

- Dlaczego ta uchwała przez 10 miesięcy nie budziła zastrzeżeń? A po 4 dniach, od zaprezentowania tożsamej uchwały przez Łódź, budzi wątpliwości prawne! O co tu tak naprawdę chodzi? – pytała dzień wcześniej wiceprezydent Moskwa-Wodnicka. 

Regionalna Izba Obrachunkowa: „Uchwała Miasta Zgierza budziła pewne wątpliwości od samego początku”

Pytania zadane podczas konferencji prasowej przez wiceprezydent Łodzi skierowaliśmy do Regionalnej Izby Obrachunkowej. W odpowiedzi otrzymaliśmy pismo podpisane przez Prezesa RIO w Łodzi, którego treść publikujemy poniżej. 

Problem ustalania wysokości opłat za śmieci w oparciu o ilość zużytej wody jest problemem skomplikowanym - jak bardzo - uświadomiła nam to w całej rozciągłości uchwała Miasta Łodzi. 

Uchwała Miasta Zgierza budziła od samego początku pewne wątpliwości - postanowiliśmy w 2020 roku rozważyć zaskarżenie jej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Dlaczego po 10 miesiącach - m.in. dlatego, że jest to akt prawa miejscowego i termin jest dłuższy niż 12 miesięcy (art. 94 Ustawy o samorządzie gminnym) oraz refleksje nad badaniem uchwał Miasta Łodzi utwierdziły nas we wcześniejszych podejrzeniach co do potrzeby interwencji w sprawie Zgierza. 

Co do zasady Izba nie komentuje wypowiedzi polityków - szczególnie tych, które padają na konferencjach zorganizowanych ad hoc. Kolegium RIO w Łodzi szanuje decyzje JST co do wyboru systemu naliczania opłat. Wymagamy tylko, by uchwały rad gmin były zgodne z prawem. Jak się nam wydaje Miasto Zgierz podziela nasze obiekcje i prawdopodobnie poprawi uchwałę we własnym zakresie. 

Nowy termin nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Łodzi

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Łodzi odbędzie się prawdopodobnie za tydzień, a dokładniej 27 stycznia. Ma zostać ona poświęcona „uchwale śmieciowej”. 

Stosowne pismo w tej sprawie trafiło do Marcina Gołaszewskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej.

- Odnoszę wrażenie, że Regionalna Izba Obrachunkowa stała się elementem w całej układance dotyczącej śmieci – komentuje Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej.

Teraz władze Łodzi mają kilka dni na wprowadzenie poprawek do nowej uchwały, by za tydzień ostatecznie zakończyć „wojnę śmieciową” i ustalić, ile łodzianie będą płacić za śmieci w 2021 roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy