Trzyletni remont elewacji oraz wnętrz dobiega końca. Spod rusztowań od strony ulicy Zachodniej powoli wyłaniają się odnowione mury najcenniejszego zabytku Łodzi - Pałacu Izraela Poznańskiego. Przemysłowy potentat, właściciel dawnej fabryki, która obecnie jest największym centrum handlowo – rozrywkowym w Polsce, nawet w najskrytszych marzeniach nie przypuszczał, że jego siedziba będzie kiedyś reprezentacyjnym obiektem tak dużej metropolii. Tym bardziej zatem renowacja Pałacu nie jest tylko kolejnym projektem rewitalizacyjnym, ale działaniem na wizerunku Łodzi. Ten budynek ma być wizytówką miasta, symbolem jego fabrycznej przeszłości i znakiem współczesnej pozycji na arenie krajowych metropolii.
Ziemia Obiecana wczoraj i dziś. Łódź w Europie. Europa w Łodzi
We wnętrzu Pałacu będzie już w połowie listopada można obejrzeć multimedialna wystawę dotyczącą historii miasta, jej pozycji na arenie krajowej i międzynarodowej. Nie będzie to jednak jedyna wystawa interaktywna w odnowionych wnętrzach muzeum. W piwnicach zostanie przygotowana kolejna nowoczesna sala wystawowa z wykorzystaniem nowych przebić komunikacyjnych.Zakres prac jest ogromny, ale wszyscy liczą, że efekt końcowy będzie zapierał dech w piersiach.
– Znajdujemy się w bardzo dużym obiekcie zabytkowym, w którym prace remontowe i konserwatorskie wymagają określonego czasu. Jest to ogromna inwestycja obejmująca całą elewację Pałacu, częściowo wnętrza, cały dach, wszystkie okna, rzeźby i figury dachowe – mówi Dyrektor Muzeum Miasta Łodzi, Barbara Kurowska.
Wartość całego projektu modernizacyjnego to ponad 20 mln złotych. Zakończenie prac jest przewidziane na listopad 2019 roku.
Źródło: UMŁ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.