Łódzkie. Kolejni handlarze bronią w rękach policji. Śledztwo trwa już 4 lata
Policjanci z Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzą śledztwo dotyczące grupy przestępczej wprowadzającej do obrotu broń palną i amunicję. Według śledczych nielegalny towar był przemycany do Polski z Europy Zachodniej oraz Czech. Dodatkowo broń i różnego rodzaju amunicja była pozyskiwana przez osoby trudniące się wyszukiwaniem broni i amunicji z okresu II wojny światowej oraz materiałów wybuchowych pochodzących z niewybuchów.!reklama!
Uzyskana w ten sposób broń i materiały wybuchowe trafiały na polski rynek do tzw. „kolekcjonerów”, członków zorganizowanych grup przestępczych, czy na przykład do kłusowników.
Policjanci CBŚP wpadli na trop grupy w 2017 roku i od tego momentu dokładnie ustalali sposób jej działania oraz jej członków, a także osoby mogące posiadać nielegalną broń palną oraz materiały wybuchowe.
W trakcie największej akcji w listopadzie 2019 roku, zaangażowanych w realizację było niemal 300 policjantów, a działania objęły prawie cały kraj. Do chwili obecnej w sprawie zatrzymano 63 osoby, którym przedstawiono ponad 120 zarzutów. Czterech podejrzanych usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, natomiast jedna zarzut kierowania tą grupą.
Zatrzymany mieszkaniec województwa łódzkiego. Jest oskarżony o planowanie zamachu bombowego
Jednym z zatrzymanych był 42-letni mieszkaniec województwa łódzkiego, który jak wynika z zebranego materiału dowodowego, przy użyciu posiadanych materiałów wybuchowych planował wysadzenie Sądu Rejonowego w Opocznie oraz Prokuratury Rejonowej w Opocznie.Wszystko wskazuje na to, że motywem jego działania było niezadowolenie z rozstrzygnięć w sprawie, w którą był zaangażowany. Ten mężczyzna usłyszał zarzuty dotyczące przygotowania sprowadzenia zdarzenia, które mogło by zagrażać życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, w postaci pożaru i eksplozji, jak również posiadania materiałów wybuchowych.
W maju 2021 roku podczas realizacji na terenie województwa śląskiego ujawniono prawdziwy arsenał materiałów niebezpiecznych w postaci różnego rodzaju niewybuchów z okresu II Wojny Światowej, z którego można było pozyskać duże ilości trotylu. Przedmioty niebezpieczne znajdowały się na terenie prywatnego budynku i konieczna była ewakuacja mieszkańców okolicznych domów do czasu neutralizacji zagrożenia.
Podobne sytuacje miały miejsce wcześniej w listopadzie 2019 roku w województwie mazowieckim i we wrześniu 2020 roku na terenie Małopolski, gdzie w wyniku odkrycia domowych arsenałów ewakuowano mieszkańców pobliskich domów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.