Reklama

Reklama

Łódzkie inwestycje stają w miejscu. Brak pracowników i materiałów – przyczyną wojna w Ukrainie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Pietrzak

Łódzkie inwestycje stają w miejscu. Brak pracowników i materiałów – przyczyną wojna w Ukrainie - Zdjęcie główne

Przez wojnę w Ukrainie zaczyna brakować materiałów budowlanych oraz pracowników | foto Michał Pietrzak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Skutki wojny w Ukrainie widoczne są także w realizacji miejskich inwestycji. Przez utrudniony dostęp do materiałów budowlanych i kadr łódzkie budowy będą opóźnione.

Reklama

Wojna w Ukrainie odciska swoje piętno na wielu dziedzinach – wyjątkiem nie są inwestycje i realizacje budowlane. Brakuje zarówno materiałów, jak i pracowników. 

„Przez polski rynek budowlany przetacza się fala cenowego szaleństwa w związku z niedostępnością materiałów i ich gwałtownie rosnącymi cenami. Już w zeszłym roku boleśnie odczuliśmy szalejące ceny energii i paliw, galopującą inflację, drożejące materiały i rosnące wynagrodzenia. Od końca lutego zmagamy się dodatkowo z konsekwencjami bandyckiej napaści Rosjan na Ukrainę” – wyjaśnia Robert Kolczyński, dyrektor departamentu w Urzędzie Miasta Łódź, prowadzącego miejskie inwestycje.

Wojna w Ukrainie. Problemy także na łódzkich budowach

Jednym ze skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę jest wstrzymanie dostaw materiałów budowlanych od wschodniego sąsiada. Zaczyna brakować stali, drewna i szkła, problemem jest także brak pracowników. Ukraińcy pracujący na łódzkich budowach powrócili do swojego kraju by walczyć z rosyjskim agresorem. Utrudnienia dotykają zarówno mniejsze, jak i większe firmy. 

Zarząd Inwestycji Miejskich powoła zespół monitorujący dynamiczną sytuację na rynku, zajmie się również raportem związanych z nią ryzyk.

„Wykonawcy alarmują o problemach z materiałami, siłą roboczą, a przede wszystkim brakiem stabilności finansowej. Firmy obawiają się podpisywać nowych kontraktów. Rynek inwestycji musi mierzyć się z sytuacją, w jakiej jeszcze nie był” - mówi Agnieszka Kowalewska - Wójcik, dyrektor ZIM.

Na ten moment priorytetem jest ukończenie rewitalizacji Księżego Młyna i prac budowlanych w centrum Łodzi, obejmujących również rewitalizacje dróg. 

Co z rewitalizacją Legionów? Zakończyły się licytacje na przebudowę ulicy  

„Sytuacja jest bardzo trudna, i niepewna. Przypomnę tylko, że realizujemy obecnie jedne z kluczowych inwestycji: Trasa Górna, przebudowa Wojska Polskiego i Przybyszewskiego, modernizacja Zajezdni Chocianowice. Zakończone właśnie aukcje na przebudowę Legionów tylko potwierdzają, że tanio już było. Dziś trudno jeszcze mówić precyzyjnie o skali opóźnień na łódzkich budowach, ale wiemy, że takie będą. W tej chwili przygotowujemy się do pracy w sytuacji kryzysowej, która wymaga od nas  bardzo uważnego monitoringu rynku - mówi Robert Kolczyński.

Mowa o zakończonych licytacjach na przebudowę ulicy Legionów. Wszystkie trzy etapy aukcji wygrało konsorcjum firm Balzola Polska i Lantania. 

„Przed nami analiza złożonych ofert. Kwoty po licytacji znacznie przewyższają nasz budżet. Będziemy analizować zakres i wartości finansowe tej inwestycji. Za wcześnie jeszcze na deklaracje, ale nie wykluczam, że będziemy musieli z części tej inwestycji zrezygnować – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik. 

Planowane prace modernizacyjne mają obejmować wymianę torowiska, poszerzenie chodników, wymianę nawierzchni jedni, posadzenie drzew i krzewów i wyposażenie tego obszaru w automatyczny system nawadniający. Pojawią się też nowe ławki, kosze i oświetlenie. Realizacja projektu zostanie podzielona na trzy części: odcinek od Placu Wolności do skrzyżowania z ul. Gdańską wraz ze skrzyżowaniem - do nieruchomości Gdańska 13, odcinek od ul. Gdańskiej do ul. Żeligowskiego oraz przebudowę ul. Cmentarnej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy