Reklama

Reklama

Łódzkie metro rośnie na papierze. Prace nadal nie ruszyły, a minister obiecuje trzecią stację

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódzkie metro rośnie na papierze. Prace nadal nie ruszyły, a minister obiecuje trzecią stację  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Kandydat partii rządzącej w najbliższych wyborach do Sejmu, profesor Piotr Gliński w jednym z wywiadów zapowiedział utworzenie na trasie planowanego tunelu średnicowego w Łodzi trzeciej stacji podziemnej. Rzecznik lidera konsorcjum budującego tunel potwierdza te plany. 

Reklama

Jak powiedział minister kultury, prace koncepcyjne nad trzecią stacją “łódzkiego metra” trwają już w odpowiednich instytucjach. Szczegóły są opracowywane zarówno w ministerstwie infrastruktury, jak i u lidera konsorcjum budującego tunel, firmy Energopol.

- Rząd walczy o budowę trzeciego przystanku na trasie tunelu średnicowego. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk analizuje możliwość jego budowy. Ta stacja po prostu się przyda - powiedział wicepremier Piotr Gliński

A przedstawiciel Energopolu dodaje:

- Pracujemy nad tym. Zależy nam na tym, żeby jak najbardziej wykorzystać potencjał tunelu średnicowego w Łodzi. Aby jak najbardziej przypominał metro - powiedział Gazecie Wyborczej Piotr Żak, rzecznik prasowy firmy

Stacja Łódź - Zachodnia

Gdzie miałaby być zlokalizowana trzecia stacja tunelu średnicowego? Profesor Gliński proponuje ulicę Odolanowską. Ta lokalizacja pozwoliłaby na znaczącą redukcję kosztów pomysłu z dodatkową stacją. Wykop w tym miejscu i tak musi powstać, bowiem to właśnie na ulicy Odolanowskiej zacznie działać tarcza drążąca tunel. Aby mogła to zrobić, potrzebna jest komora startowa, a jej powstanie wiąże się z potrzebą stworzenia ogromnego wykopu.

W ten sposób zaoszczędzono by sporo czasu i środków. Nie do przecenienia jest również fakt, że budowa trzeciej stacji byłaby mniej uciążliwa dla mieszkańców, czego nie można powiedzieć o planowanej stacji w rejonie ulic Zachodniej/Zielonej/Kościuszki. To miejsce już wkrótce będzie wyłączone z ruchu na kilkanaście miesięcy z powodu budowy stacji Śródmieście.

Kiedy ruszą prace?

Budowa tunelu średnicowego już na samym stracie napotyka spore trudności. W lipcu Energopol, lider konsorcjum, złożył wniosek o upadłość. Nad projektem zawisło widmo sporych opóźnień. Dziś, po kilku tygodniach od decyzji firmy, wiemy że udało jej się dojść do porozumienia z Generalną Dyrekcją Dróg i Autostrad w sprawie zwrotu dodatkowych kosztów na drogowych inwestycjach (Energopol realizuje sześć drogowych inwestycji dla GDDKiA). Firma złożyła też wniosek do sądu o restrukturyzację zadłużenia.

Jak twierdzi rzecznik firmy, dopiero po restrukturyzacji będzie wiadomo, które projekty uda się zrealizować. Zaznacza jednak, że firma będzie dążyć do tego, aby wszystkie z nich zostały sfinalizowane. Porzucenie tunelu średnicowego w Łodzi ma nie wchodzić w grę.

Niestety na chwilę obecną budowa tunelu zalicza już drugie opóźnienie. Początkowo prace przy ulicy Odolanowskiej miały rozpocząć się w czerwcu. Potem termin przesunięto na lipiec. Obecnie mamy druga połowę sierpnia, a prace nadal nie ruszyły.

- Przejęliśmy teren przy ul. Odolanowskiej i w tym bądź przyszłym tygodniu zacznie się karczowanie terenu. Maszyna, która będzie drążyć tunel, już się buduje w Niemczech. Ruszy w styczniu przyszłego roku – zapewnia rzecznik Energopolu

Inwestycja ma pochłonąć 1,7 mld złotych i połączyć dworzec Łódź Fabryczna z dworcem Łódź Kaliska i stacją Łódź Żabieniec. Koniec prac zaplanowano na początek 2022 roku.

Źródło: Wyborcza Łódź

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy