Trudna sytuacja na świecie spowodowała, że coraz więcej osób zaczęło się interesować schronami. Pojawiły się nawet firmy, które specjalizują się w tego typu budowach. Tymczasem w Polsce działa grupa ludzi, która wyszukuje takie miejsca, robi ich dokładną charakterystykę i informują o tym innych.
Pierwsze mapa schronów w Polsce. Na początek Łódź
Mowa o Stowarzyszeniu Schrony w Polsce, którego prezesem jest Krzysztof Posłuszny z Łodzi. To właśnie dzięki determinacji i zaangażowaniu członków tej formacji powstała w naszym województwie pierwsza mapa schronów.
Rozpoczynamy publikację naszych map wojewódzkich z naniesionymi budowlami ochronnymi z lat 1922-2000. Prace nad mapami całej Polski trwały blisko 2,5 roku. Początki były trudne, ponieważ wszystko robiła jedna osoba. Dziś na szczęście jest nas więcej, a projekt powoli zmierza do mety
- przyznaje Krzysztof Posłuszny.
- Pomysł na mapę zrodził się dawno temu, gdy obserwowałem mapę schronów autorstwa Mariusza Wasilewskiego (Schrony w Łodzi). Z czasem jednak znajdowałem braki na mapie i stwierdziłem, że zrobię swoją ze wszystkimi znalezionymi miejscami. Mijał czas, a moje zainteresowania rozszerzyły się o całe województwo, a potem cały kraj - opowiada.
Czytaj również: Dotarli do niedostępnego schronu pod Drukarnią Prasową w Łodzi. Miejsce jest wciąż zalewane
Jak dodaje, mapy schronów nie skończą się tylko na naszym województwie. To dopiero początek tego projektu. - Swoją premierę ma mapa województwa łódzkiego, od której zaczął się cały ten projekt. Oczywiście obecny kształt mapy nie jest ostateczny i na bieżąco będziemy ją aktualizować - podkreśla.
Dane do mapy pozyskiwane są z:
- archiwum państwowego,
- archiwów zakładowych,
- z analiz zdjęć lotniczych,
- aktualnych dokumentów z Urzędów Miast i Urzędów Wojewódzkich,
- własnych poszukiwań w terenie,
- zgłoszeń aktualnych/dawnych mieszkańców/pracowników poszczególnych miejsc.
(arch. Stowarzyszenie Schrony w Polsce)
Jakie obiekty znajdziemy na wskazanej mapie? Oczywiście oprócz wskazanych schronów (bojowe i obserwacyjnie), obiekty z lat 1922-1939 (cywilne), luftschutzraum (LSR/LSK), czyli pomieszczenia przeciwlotnicze z lat 1942-1945, szczeliny przeciwlotnicze z II wojny światowej i powojenne oraz budowle ochronne z okresu PRL.
Dla ułatwienia każde z tych punktów oznaczone są innym kolorem. - Mapa ma charakter poglądowy. Nazewnictwo „Schron” / „Ukrycie” zastosowane na naszej mapie odnosi się do funkcji pierwotnej budowli ochronnej z czasów, gdy spełniały odpowiednie wymogi oraz były na bieżąco konserwowane. Obecny stan schronów, ukryć i szczelin plot. nie daje gwarancji schronienia. W przypadku obiektów z czasów II wojny światowej może się zdarzyć, że dany obiekt już nie istnieje. Z tego powodu należy dokładnie czytać „informacje” przy każdej zaznaczonej lokalizacji - podkreślają autorzy projektu.
Członkowie Stowarzyszenia informują, w jakim stanie są obecnie polskie schrony, fot. Stowarzyszenie Schrony w Polsce.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.