reklama
reklama

Łódzkie: Powstała pierwsza mapa schronów. Zobacz, gdzie się schować w razie zagrożenia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Stowarzyszenie Schrony w Polsce

Łódzkie: Powstała pierwsza mapa schronów. Zobacz, gdzie się schować w razie zagrożenia - Zdjęcie główne

Stowarzyszenie opisuje, m.in. ile osób pomieści dany obiekt | foto Stowarzyszenie Schrony w Polsce

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźTo była żmudna i dość długotrwała praca, jednak udało się ją doprowadzić do końca. Znane w Łodzi Stowarzyszenie Schrony w Polsce przygotowało pierwszą mapę schronów, które znajdują się na terenie naszego województwa.
reklama

Trudna sytuacja na świecie spowodowała, że coraz więcej osób zaczęło się interesować schronami. Pojawiły się nawet firmy, które specjalizują się w tego typu budowach. Tymczasem w Polsce działa grupa ludzi, która wyszukuje takie miejsca, robi ich dokładną charakterystykę i informują o tym innych. 

Pierwsze mapa schronów w Polsce. Na początek Łódź 

Mowa o Stowarzyszeniu Schrony w Polsce, którego prezesem jest Krzysztof Posłuszny z Łodzi. To właśnie dzięki determinacji i zaangażowaniu członków tej formacji powstała w naszym województwie pierwsza mapa schronów

Rozpoczynamy publikację naszych map wojewódzkich z naniesionymi budowlami ochronnymi z lat 1922-2000. Prace nad mapami całej Polski trwały blisko 2,5 roku. Początki były trudne, ponieważ wszystko robiła jedna osoba. Dziś na szczęście jest nas więcej, a projekt powoli zmierza do mety

reklama

 - przyznaje Krzysztof Posłuszny. 

 - Pomysł na mapę zrodził się dawno temu, gdy obserwowałem mapę schronów autorstwa Mariusza Wasilewskiego (Schrony w Łodzi). Z czasem jednak znajdowałem braki na mapie i stwierdziłem, że zrobię swoją ze wszystkimi znalezionymi miejscami. Mijał czas, a moje zainteresowania rozszerzyły się o całe województwo, a potem cały kraj - opowiada. 

Jak dodaje, mapy schronów nie skończą się tylko na naszym województwie. To dopiero początek tego projektu.  - Swoją premierę ma mapa województwa łódzkiego, od której zaczął się cały ten projekt.  Oczywiście obecny kształt mapy nie jest ostateczny i na bieżąco będziemy ją aktualizować - podkreśla. 

reklama

Dane do mapy pozyskiwane są z:

  • archiwum państwowego,
  • archiwów zakładowych,
  • z analiz zdjęć lotniczych,
  • aktualnych dokumentów z Urzędów Miast i Urzędów Wojewódzkich,
  • własnych poszukiwań w terenie,
  • zgłoszeń aktualnych/dawnych mieszkańców/pracowników poszczególnych miejsc.

(arch. Stowarzyszenie Schrony w Polsce)

Jakie obiekty znajdziemy na wskazanej mapie? Oczywiście oprócz wskazanych schronów (bojowe i obserwacyjnie), obiekty z lat 1922-1939 (cywilne), luftschutzraum (LSR/LSK), czyli pomieszczenia przeciwlotnicze z lat 1942-1945, szczeliny przeciwlotnicze z II wojny światowej i powojenne oraz budowle ochronne z okresu PRL. 

reklama

Dla ułatwienia każde z tych punktów oznaczone są innym kolorem.  - Mapa ma charakter poglądowy. Nazewnictwo „Schron” / „Ukrycie” zastosowane na naszej mapie odnosi się do funkcji pierwotnej budowli ochronnej z czasów, gdy spełniały odpowiednie wymogi oraz były na bieżąco konserwowane. Obecny stan schronów, ukryć i szczelin plot. nie daje gwarancji schronienia. W przypadku obiektów z czasów II wojny światowej może się zdarzyć, że dany obiekt już nie istnieje. Z tego powodu należy dokładnie czytać „informacje” przy każdej zaznaczonej lokalizacji - podkreślają autorzy projektu. 

Członkowie Stowarzyszenia informują, w jakim stanie są obecnie polskie schrony, fot. Stowarzyszenie Schrony w Polsce. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama