Reklama

Łódzkie szkoły przyjazne LGBTQ. Zobacz, o jakich placówkach myślą tak sami uczniowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódzkie szkoły przyjazne LGBTQ. Zobacz, o jakich placówkach myślą tak sami uczniowie - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Łódź Ruszyła kolejna edycja Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2022!. Głosowanie potrwa aż do 30 kwietnia, a wyniki poznamy w pierwszej połowie maja. II

W rankingu udział biorą szkoły ponadpodstawowe. Patronat nad projektem objęła Komisja Europejska. 

Ranking szkół. W których placówkach uczniowie LGBT czują się bezpiecznie? 

Jak informują organizatorzy konkursy - Fundacja GrowSPACE, ranking to doskonały poradnik dla wszystkich tych osób, które z nowym rokiem szkolnym będą wybierać, dokąd pójdą od września. Ponadto to także sygnał dla grona pedagogicznego i dyrekcji, czy w ich szkole osoby z grup dyskryminowanych mogą czuć się bezpiecznie.

Badamy między innymi, czy osoby LGBTQ+ mogą brać udział w wydarzeniach szkolnych bez względu na ich orientację psychoseksualną. Spytamy, czy w szkole do osób transpłciowych i niebinarnych grono pedagogiczne zwraca się w zgodny z ich tożsamością płciową sposób. Nasze pytania dotyczyć będą zatem codzienności, typowych problemów, z jakimi spotykają się młode osoby nieheteronormatywne w całej Polsce. 

Ankietę dotyczącą przyjazności szkoły wobec osób LGBTQ+ można wypełniać do 30 kwietnia. Zawiera ona 19 pytań, które pozwolą organizatorom wyłonić 10 najbardziej przyjaznych osobom LGBTQ+ szkół, a także wskazać szkoły najbardziej przyjazne w poszczególnych miejscowościach. Najbardziej tolerancyjne, a więc także najbezpieczniejsze dla młodych osób LGBTQ+ szkoły, otrzymają nas Dyplom Równości. 

Przypomnijmy, że w poprzednich latach łódzkie placówki zajęły wysokie lokaty w rankingu. Czytaj więcej: Ranking Szkół LGBTQ+. Dwa łódzkie licea w pierwszej dziesiątce szkół z Polski!

Organizatorzy przyznają gwiazdki. Jakie mają łódzkie szkoły?

Na liście konkursu znajdziemy licea, technika i szkoły branżowe również z naszego miasta. Aby ocenić daną szkołę, należy wybrać ją z mapy lub listy, a następnie odpowiedzieć na kilka pytań zamkniętych. Następnie na podstawie ankiet nadesłanych przez internautów placówkom przyznawane są gwiazdki różnego koloru. Tęczowa oznacza, że szkoła jest przyjazna osobom LGBTQ+, a także angażuje się w życie tej społeczności.

Kolejnym odznaczeniem jest gwiazdka zielona, która symbolizuje, że szkoła jest przyjazna. Kolor pomarańczowy oznacza placówkę umiarkowanie przyjazną, a czerwony  - szkołę nieprzyjazną. Jak poinformował nas inicjatora projektu Dominik Kuc, aby szkoła została jakkolwiek oceniona, musi na nią zagłosować co najmniej 20 osób. 

Jeżeli chodzi o Łódź, to w rankingu udział biorą 173 placówki. Zieloną gwiazdkę mają już:

  • I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA, ul. płk. dr. St. Więckowskiego, Łódź-Polesie
  • XI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE, ul. dr. Stefana Kopcińskiego, Łódź-Widzew
  • III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI, ul. Henryka Sienkiewicza, Łódź-Śródmieście
  • LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GABRIELA NARUTOWICZA, ul. Nowa, Łódź-Widzew
Chcesz zobaczyć, jakie łódzkie szkoły mają tęczowe gwiazdki? Zajrzyjcie do naszej galerii. 

Jeżeli chodzi o Zgierz, to głosować można na 14 szkół ponadpodstawowych. Na razie żadna nie dostała wystarczającej ilości głosów, aby otrzymać jakikolwiek gwiazdkę. Podobnie sytuacja wygląda w Pabianicach, gdzie zgłoszonych zostało 18 placówek. 

Chcesz zagłosować na swoją szkołę? Możesz to zrobić TUTAJ.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy