Ranking Szkół LGBTQ+. W pierwszej dziesiątce znalazły się dwa łódzkie licea ogólnokształcące
!reklama!Szkoły zostały nagrodzone Dyplomami Równości. We wtorek, 15 czerwca IV Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Sczanieckiej odebrała Dyplom Równości. Szkoła zajęła piąte miejsce w ogólnopolskim Rankingu Szkół LGBTQ+.
- Prawdę powiedziawszy dyplom odbieram jako nagrodę w rankingu szkół przyjaznych uczniom. Staramy się żeby szkoła była przyjazna dla każdego ucznia. Nie mówimy tu o tolerancji, która w moim mniemaniu nosi takie znamiona negatywne, bo tolerować, to traktować kogoś trochę obok, jako kogoś kto „no dobrze, niech sobie żyje, ale mnie nie przeszkadza”. Tak naprawdę, chodzi o akceptację każdego młodego człowieka. – mówi dyrektorka IV LO im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi, pani Katarzyna Felde.
W niewielkiej uroczystości wzięli udział także uczniowie ze szkoły, którzy wcześniej wysoko ocenili placówkę. Dodatkowo Dyplom otrzymało także VI Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela. Łódź jest jedynym miastem oprócz Warszawy, gdzie nagradzana jest więcej niż jedna szkoła.
Ranking Szkół LGBTQ+. Jakie kryterium spełniły wyróżnione szkoły?
Kryteriami Rankingu były otwartość szkoły i bezpieczeństwo dla uczniów i uczennic LGBTQ+. Uczniowie i uczennice odpowiadali na 17 pytań, które dotyczyły obecności osób nieheteronormatywnych, postaw nauczycieli i nauczycielek oraz ewentualnej dyskryminacji na terenie placówki.- Moim zdaniem to jest adekwatne do tego, co tu się dzieje i jaka jest atmosfera. Jest naprawdę bardzo rodzinnie, nikt nie jest wykluczany. – mówi jedna z uczennic IV LO. – Jestem tego samego zdania. Szkoła jest otwarta na różnych ludzi i każdy może czuć się tutaj dobrze. – dodaje jej koleżanka.
W tym roku szczególną wagę miały pytania dotyczące systemowego podejścia szkoły – organizacji Tęczowego Piątku, warsztatów antydyskryminacyjnych czy zwracania się do osób transpłciowych imieniem preferowanym. Zwycięskie szkoły nie są więc tylko przyjazne osobom LGBTQ+, ale także zaangażowane na rzecz ochrony praw człowieka. Łącznie na pytania odpowiedziało ponad 22000 osób z całego kraju. Badanie, dzięki zaangażowaniu 14 koordynatorów i koordynatorek regionalnych dotarło do 2500 placówek w Polsce.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.