10 lutego w gmachu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych I oddział w Łodzi odbyło się szkolenie informacyjne na temat Małego ZUSu Plus. Szkolenia takie są świetną okazją do poszerzenia swojej wiedzy, ale przede wszystkim pozwalają u źródła znaleźć odpowiedzi na wiele wątpliwości dotyczących obowiązującego stanu prawnego. Formuła szkoleń ma charakter warsztatowy, gdzie uczestnicy mogą aktywnie zadawać pytania, konsultować się z uwzględnieniem specyfiki prowadzonych przez siebie działalności gospodarczych. Warto wspomnieć także o szkoleniach przy stanowiskach komputerowych, podczas których można posiąść umiejętność obsługi dostarczanych przez ZUS usług teleinformatycznych w zakresie tzw. kadr płac, czyli aplikacji e-płatnik. Informację o aktualnych szkoleniach znaleźć można na stronie Urzędu, to jest: www.zus.pl w zakładce „Wydarzenia i szkolenia”.
Z dniem 1 lutego 2020 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące tzw. Małego ZUSu. Zmiana polega na zwiększeniu progu przychodu przedsiębiorcy oraz sposobu obliczania składek. Z małego ZUSu plus będzie mógł skorzystać przedsiębiorca, którego przychód z poprzedniego roku kalendarzowego nie przekroczył 120 tys. zł, natomiast kwota należnych składek zależy od dochodu, a dokładnie podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku. Do wyliczenia poprawnej podstawy wymiaru składki pomocny jest kalkulator ZUS dostępny na stronie internetowej: www.eskladka.pl, który został dostosowany do wymagań nowych regulacji.
Przedsiębiorca, który chce skorzystać z nowej ulgi powinien mieć świadomość z ograniczeń, jakie ustawodawca nałożył na potencjalnych płatników. Z nowych zasad nie mogą skorzystać osoby:
- do których w poprzednim roku kalendarzowym miały zastosowanie przepisy dotyczące zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej i korzystały ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT;
- które spełniają warunki do opłacania przez 24 miesiące tzw. preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne (od kwoty nie niższej niż 30 % minimalnego wynagrodzenia);
- osoby, które w poprzednim roku kalendarzowym prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą przez mniej niż 60 dni kalendarzowych;
- osoby, które prowadziły w poprzednim roku kalendarzowym inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnicy spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej);
- osoby, które wykonują pozarolniczą działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Warto zauważyć, że ulga mały ZUS plus nie jest ulgą dla przedsiębiorców dopiero zaczynających działalność gospodarczą, ze względu na warunek prowadzenia tejże przez co najmniej 60 dni w poprzednim roku kalendarzowym. Z ulgi tej można skorzystać po wykorzystaniu przeznaczonej dla nowych działalności „ulgi na start”, o ile przedsiębiorca jest jej beneficjentem oraz preferencyjnych składek. Z ulgi mały ZUS plus można korzystać przez maksymalnie 36 miesięcy.
Beneficjenci ulgi powinni pamiętać o tym, że opłacanie przez nich niższych składek wpływa na wysokość pobieranych przez nich świadczeń z Urzędu. W perspektywie krótkoterminowej niższy wymiar składki chorobowej zaowocuje – w przypadku przyznania tego świadczenia – niższym zasiłkiem chorobowym, a w ujęciu dłuższym niższa składka emerytalna da podstawę do niższego świadczenia emerytalnego.
Podstawą prawną ulgi Mały ZUS Plus jest Ustawa z dnia 12 grudnia 2019 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.
Zapraszamy do wysłuchania rozmów z p. Moniką Kiełczyńską, rzeczniczką ZUS, na temat oferty szkoleniowej Urzędu oraz z p. Sylwią Łuczak, specjalistą w zakresie obsługi przedsiębiorców o uldze Mały ZUS Plus.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.