Reklama

Marszałek Schreiber w Zgierzu. Są decyzje ws tramwaju, usunięcia śmieci i budowy ekranów dźwiękochłonnych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź - Tramwaj i usunięcie śmieci – to największe problemy Zgierza i sprawy do załatwienia w pierwszej kolejności – uważa Grażyna Kurasik, przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Miasto. I właśnie na nich skoncentrował się marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber podczas spotkania z cyklu Porozmawiajmy w Łódzkiem. Ale dorzucił jeszcze jeden. To rozwiązanie kwestii hałasu wzdłuż autostrady A1.

Marszałek podkreślił, że linia tramwajowa nr 45 to jedno ze sztandarowych działań dotyczących powiatu zgierskiego, w które jest zaangażowany.

 !reklama!

- Kiedy obejmowaliśmy władzę w 2018 r. dostałem papier z przekreślonym projektem, bo okazało się, że nie ma na niego pieniędzy. Wówczas przeprowadziłem bardzo intensywne konsultacje, bo pomyślałem, że jeśli tylko mi się uda, to będę chciał to zrealizować. Udało się zwiększyć finansowanie z 18 do 36 milionów złotych, w tym 2 miliony udało się pozyskać w wyniku moich negocjacji z rządem premiera Mateusza Morawieckiego. To konkretny sukces. Projekt odłożony na półkę, przegrany, wraca. Jest realizowany i jest dobrze odbierany społecznie – zauważył Grzegorz Schreiber.

Porozumienie w sprawie śmieci

Odnosząc się do problemu odpadów marszałek zdradził ustalenia, jakie zapadły podczas jego rozmowy z prezydentem miasta Konradem Staniszewskim. Porozumienie między samorządowcami opiera się na deklaracji prezydenta, iż miasto przejmie teren, na którym znajduje się wysypisko najbardziej zagrażające zdrowiu i życiu mieszkańców.

- Umożliwi nam to działania związane z tym problemem, bo nie możemy wspierać terenów należących do prywatnych podmiotów. Mam nadzieję, że ruch, który pan prezydent wykona, umożliwi nam szukanie pomocy dla Zgierza – mówił marszałek i podkreślał, że dla radzenia sobie z problemem śmieci bardzo ważna jest współpraca między samorządami gmin i powiatu. - Ja deklaruję współpracę ze swojej strony i wsparcie dla takiego porozumienia – dodał Grzegorz Schreiber.

Decyzje w sprawie hałasu

Wizyta w Zgierzu była także okazją do przedstawienia trzech decyzji, jakie ogłosił szef samorządu województwa, mających na celu ograniczenie hałasu wzdłuż autostrady A1 oraz drogi ekspresowej S8. To problem, z którym mieszkańcy najbliższego sąsiedztwa tras szybkiego ruchu zmagają się od dawna. Decyzje dotyczą odcinków A1: Stryków – granica województwa kujawsko – pomorskiego; Stryków – Tuszyn oraz odcinak S8: Wieluń – węzeł Łódź Południe. Ich podjęcie to sprawa istotna dla mieszkańców miejscowości położonych wzdłuż tych tras, gdzie przekroczone są normy hałasu.

- Rozwój wymusza budowę dróg i autostrad. Ale w parze z tym, że budujemy nowe drogi, musi iść ochrona mieszkańców, którzy mimowolnie stają się ofiarami tego rozwoju – mówił marszałek. - Po zapoznaniu się z dokumentacją dotyczącą tego problemu zrobiłem to, co mogłem zrobić. Wydałem decyzje o budowie ekranów chroniących przed hałasem.

Dokument trafił do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która teraz powinna wybudować ekrany. - Mam nadzieję, że drogowcy przystąpią do prac i spowodują, że te ekrany w krótkim czasie powstaną – dodał Grzegorz Schreiber.

Wsparcie dla powiatu zgierskiego

Konwencja spotkań Porozmawiajmy w Łódzkiem przewiduje wystąpienia dyrektorów Urzędu Marszałkowskiego i instytucji podległych samorządowi województwa, w których prezentują oni zebranym samorządowcom, reprezentantom organizacji pozarządowych i mieszkańcom projekty realizowane przez samorząd województwa, oferowane są programy wsparcia, zapowiadane konkursy unijne i podejmowane przedsięwzięcia.

Spotkania są też okazją do pozyskania informacji na temat potrzeb lokalnych samorządów i mieszkańców w związku z tworzeniem nowej strategii województwa łódzkiego i pracami nad nową unijną perspektywą finansową. Zanim do tego doszło, marszałek poinformował, że tylko przez ostatnie dwa lata do powiatu zgierskiego trafiło za pośrednictwem samorządu województwa 34 mln zł, z czego 24 mln zł to fundusze unijne.

Z tego np. 6 projektów zostało wspartych kwotą pół miliona z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a 16 mln zł trafiło z Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki tym pieniądzom wspartych zostało m.in. 61 projektów mających na celu poprawę szkolnictwa zawodowego. Przy okazji marszałek wręczył symboliczne czeki dyrektorom szkół, którzy otrzymali dotacje w ostatnich konkursach.

Szpital w Zgierzu funkcjonuje dobrze

W Zgierzu musiał pojawić się również temat gotowości Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Marii Skłodowskiej-Curie do przyjmowania pacjentów chorych na Covid-19. Jak mówił marszałek, to jednostka ważna z punktu widzenia województw i państwa.

- Ten szpital był dla nas tarczą w pierwszym okresie epidemii. Teraz zmienił formułę, ale funkcjonuje bardzo dobrze, choć sytuacja związana epidemią szybko się zmienia – mówił Grzegorz Schreiber.

Jak przypomniał, zgierski szpital od września jest jednostką hybrydową. Na terenie placówki, w osobnym budynku, został wydzielony oddział „covidowy” ze 150 łóżkami. - I to nieprawda, że wszystkie z tych łóżek są zajęte – dodał marszałek.

Jak sprecyzowała Agnieszka Jóźwik, dyrektor szpitala, na oddziale „covidowym” leży teraz 100 osób, które mają dodatni wynik testów na obecność koronawirusa.

- Tych pacjentów, którzy wymagają izolacji, staramy się umieszczać w odrębnych salach – mówiła Agnieszka Jóźwik. - Z kolei w  głównym budynku szpitala przyjmujemy pacjentów na wszystkich oddziałach.

Źródło: UMWŁ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy