Reklama

Reklama

Masowe kontrole płacenia abonamentu RTV

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Masowe kontrole płacenia abonamentu RTV - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Kary za niepłacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego tylko do sierpnia tego roku dotknęły 9,5 tys. osób i wyniosły w sumie 6,5 mln złotych. Ustawowo kontrolą i pobieraniem opłat z tego tytułu zajmuje się Poczta Polska.

Reklama

Na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji urzędnicy Poczty Polskiej sprawdzają, kto posiada w domu telewizor lub radio, a nie reguluje należnych w związku z tym opłat. Uchylający się przed płaceniem abonamentu radiowo-telewizyjnego muszą się liczyć z grzywną w wysokości 30-krotnej opłaty miesięcznej, tj. do 681 złotych (za niezarejestrowany odbiornik).

Ci, którzy posiadają zarejestrowane odbiorniki, ale zaprzestali płacenia abonamentu, zostaną obciążeni zaległymi składkami wraz z odsetkami. Portal Wirtualne Media donosi o trwających wzmożonych kontrolach płacenia abonamentu RTV. Do sierpnia br. kary za niezarejestrowane odbiorniki dotknęły 9,5 tys. osób, które w sumie zasiliły państwową kasę kwotą 6,5 mln zł.

Wysokość opłat abonamentowych w 2019 roku za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 22,70 zł / mc. Jeżeli więc abonent wnosi opłatę RTV co miesiąc, wówczas rocznie kosztuje go 272,40 zł. Użytkownikom przysługują też zniżki, a zasady ich przyznawania są opisane tutaj: rtv.poczta-polska.pl. Co ważne, z opłacania abonementu radiowo-telewizyjnego nie zwalnia wykupienie usług u operatorów telewizji kablowych, satelitarnych, czy internetowych (np. w ramach platform VOD). 

Okazuje się, że aż 96,4 proc. spośród 13,6 mln polskich gospodarstw domowych posiada odbiorniki telewizyjne, ale tylko połowa dokonała ich rejestracji. Z danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na koniec ub.r. wynika, że abonament RTV opłacało jedynie 994,6 tys. osób, tj. 31 proc. objętych tym obowiązkiem.   

Jak zauważa portal Wirtualne Media, tak naprawdę nikt nie ma obowiązku wpuszczania do domu pracownika Poczty Polskiej albo przedstawiciela KRRiT dokonującego kontroli, czy w gospodarstwie domowym jest odbiornik. Taki kontroler nie może też podszyć się przykładowo pod przedstawiciela handlowego.

 Źródło: WirtualneMedia.pl / Poczta Polska

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy