Reklama

Reklama

Mateusz Morawiecki: „Będziemy pomagać Łodzi, aby mogła się jak najlepiej rozwijać” [PODSUMOWANIE WIZYTY]

Opublikowano: czw, 25 cze 2020 04:15
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd wspiera inwestycje, które są ważne dla mieszkańców woj. łódzkiego. Wymienił m.in. budowę tunelu średnicowego w Łodzi, drogę S14, obwodnicę oraz wsparcie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Budowa tunelu średnicowego w Łodzi 

Inwestycja zapewni szybsze połączenie przez centrum miasta, a także przyczyni się do stworzenia efektywnego systemu krajowych połączeń międzyregionalnych obejmujących region środkowej Polski.  Budowa tunelu to kontynuacja prac rozpoczętych budową dworca Łódź Fabryczna.

 !reklama!

- Nadrabiamy dziś zaległości z dawnych lat. Cieszę się, że w Łodzi będziemy mieli do czynienia z tak wysoce zaawansowaną inwestycją - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

- Będziemy dalej pomagać Łodzi, aby mogła się jak najlepiej rozwijać - dodał.

CZYTAJ: Ważne! Premier w Łodzi: „Rząd sfinansuje budowę węzła trasy S14 na łódzkim Teofilowie” >>>

Dzięki budowie tunelu dworzec Łódź Fabryczna z dworca końcowego stanie się dworcem przelotowym. Skróci się czas przejazdu, a przez ścisłe centrum Łodzi będą mogły jechać zarówno pociągi regionalne, jak i dalekobieżne. Łódź zyska także 3 przystanki podziemne – będzie to tzw. „małe metro”.

 • Wartość projektu: ponad 1,7 mld zł
 • Długość tunelu: ok. 7,5 km
 • Całkowita długość torów: ok. 17 km
 • Trzy nowe, podziemne przystanki w centrum Łodzi (tzw. „małe metro”): Śródmieście (u zbiegu ulic Zielonej/Zachodniej/Kościuszki), Łódź Polesie (u zbiegu ulic Ogrodowej/ Karskiego), Łódź-Włókniarzy (ulica Zachodnia)

Wsparcie dla woj. łódzkiego w ramach rządowych działań antykryzysowych

W zawiązku z sytuacją wywołaną przez COVID-19, premier poinformował, że rząd przeznaczył na pomoc dla pracowników i przedsiębiorców w regionie łódzkim ponad 5 mld zł.

 • Tarcza Antykryzysowa: 1,5 mld zł, w tym dofinansowanie do wynagrodzeń dla ponad 100 tys. pracowników – 435 mln zł.
 • Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju: 3 mld zł.
 • Tarcza Pomocowa Banku Gospodarstwa Krajowego: 530 mln zł.

Kultura jako koło zamachowe polskiej gospodarki

- Łódź to miasto innowacji i kultury. Tylko w ciągu ostatnich 4,5 roku na inwestycje kulturalne w Łodzi przekazaliśmy 250 mln zł - powiedział wicepremier Piotr Gliński.

- Współprowadzimy pięć instytucji kultury. Trzy z nich: Teatr Wielki, Teatr Muzyczny i Filharmonia Łódzka zostały objęte mecenatem państwa za naszej kadencji. Wspieramy muzea. Muzeum Włókiennictwa i Muzeum Kinematografii dzięki ministerialnym dotacjom realizują szereg cennych projektów. Jesteśmy pierwszym rządem, który tak mocno inwestuje w kulturę. Robimy to, bo mamy świadomość, ze jest to niezwykle ważne dla naszej narodowej tożsamości. Kultura to też wielkie koło zamachowe polskiej gospodarki - dodał.

Nowoczesność to automatyzacja i cyfryzacja

Podczas wizyty w Łodzi premier Mateusz Morawiecki spotkał się również z Zarządem Centrum Kreatywności Fabryka oraz przedstawicielami startupów. Odwiedził także technologiczną firmę SelfMaker.

- Kryzys, w jakim znalazł się świat w związku z pandemią koronawirusa, jest ogromnym wyzwaniem, ale jednocześnie jest też szansą - powiedział premier w SelfMaker.

- Taką szansę wykorzystano w Łodzi, wprowadzając na rynek automatyczne urządzenie do dezynfekcji. Wszystkie elementy samoobsługi to elementy rewolucji 4.0 - dodał.

Jak zaznaczył szef rządu, poprzez wdrażanie automatyzacji i cyfryzacji podnosi się poziom gospodarczy. Jest to szansa na rozwój i promocję Polski w świecie.

Mateusz Morawiecki w firmie SelfMaker w Łodzi

Inwestycje drogowe

Mateusz Morawiecki powiedział również, ze rząd wspiera także w regionie budowę połączeń drogowych, aby poprawić bezpieczeństwo i komfort jazdy w woj. łódzkim.

W ramach Programu 100 obwodnic planujemy budowę 5 obwodnic

 • Obwodnica Błaszek w ciągu drogi krajowej nr 12 – planowany przetarg: III kw. 2024 r.
 • Obwodnica Brzezin w ciągu drogi krajowej nr 72 – planowany przetarg: III kw. 2024 r.
 • Obwodnica Łowicza w ciągu dróg krajowych nr 14/70/92 – planowany przetarg: III kw. 2024 r.
 • Obwodnica Srocka w ciągu drogi krajowej nr 12 (91) – planowany przetarg: II kw. 2022 r.
 • Obwodnica Wielunia w ciągu drogi krajowej nr 45 – planowany przetarg: III kw. 2024 r.

Dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, m.in.:

 • Budowa ronda w Piotrkowie Trybunalskim: okres realizacji zadania: listopad 2018 – październik 2019, kwota dofinansowania: 5,7 mln zł
 • Powiat sieradzki – rozbudowa drogi powiatowej: okres realizacji zadania: grudzień 2019 – grudzień 2021; kwota dofinansowania: 7,9 mln zł
 • Gmina Czarnocin – przebudowa drogi powiatowej: okres realizacji zadania: grudzień 2019 – grudzień 2021, kwota dofinansowania: 1,5 mln zł
 • Skierniewice – rozbudowa drogi powiatowej: okres realizacji zadania: grudzień 2019 – grudzień 2021, kwota dofinansowania: 3,9 mln zł.

Droga ekspresowa S14

 • Zachodnia obwodnica Łodzi: długość: ok. 28 km
 • Łódź Lublinek – Łódź Teofilów: długość: 12 km

[NASZA TRANSMISJA] Premier Mateusz Morawiecki w Łodzi w Pasażu Schillera spotyka się z mieszkańcami

Źródło: KPRM

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.