Matura 2021 w reżimie sanitarnym
W 2021 roku w związku z epidemią COVID-19 i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej egzamin maturalny jest przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych ogłoszonych w grudniu 2020, a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań (o 20-30 proc., zależnie od przedmiotu) określonych w podstawie, które były podstawą egzaminów w latach ubiegłych.!reklama!
Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Nie ma w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawać je będą tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą.
Nie ma też obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów. Do grupy przedmiotów wyboru należy m.in. matematyka na poziomie rozszerzonym. Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym będzie przeprowadzony 11 maja.
Podobnie jak w ubiegłym roku egzaminy odbywają się w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi przygotowanymi wspólnie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzonych przez Główny Inspektorat Sanitarny.
W Łodzi prawie 6,5 tysiąca maturzystów
Jak wynika z danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi, w stolicy województwa do egzaminów przystąpuje 6 tys. 443 maturzystów, z czego 940 to osoby, które kończyły technika i licea w poprzednich latach.Matura z matematyki trwała 170 minut. Rozpoczęła się o godz. 9. Nie brakowało jednak osób, które skończyły ją pisać na długo przed czasem, przed godz. 11. W drugi dzień matur z naszym obiektywem udaliśmy się do XXVI LO im. K.K. Baczyńskiego przy ul. Wileńskiej w Łodzi.
- Spodziewałem się, że podstawa z matematyki będzie banalna i się nie zawiodłem - mówi Michał Wiśniewski, absolwent XXVI LO w Łodzi. W czasie, w którym inni się pocili na sali np. humanisci, zdążyłem sprawdzić pracę 3-4-krotnie. Zdania były przekalkowane z matury próbnej.
- Spodziewałem się, że matura z matematyki będzie trudniejsza - twierdzi Maciej Stachowski. - To był dopiero rozgrzewka przed rozszerzeniem.
- Bardzo łatwa, chyba będzie 100 procent - to kolejna opinia łódzkiego maturzysty. - Mieliśmy rozszerzoną matematykę w szkole, może dlatego.
Wszyscy maturzyści, z którymi rozmawialiśmy wybierają się na Politechnikę Łódzką.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.