Reklama

Reklama

Miasto dostało prawie 100 mln zł rządowej rekompensaty na pokrycie strat wywołanych pandemią

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Miasto dostało prawie 100 mln zł rządowej rekompensaty na pokrycie strat wywołanych pandemią  - Zdjęcie główne

Miasto dostało prawie 100 mln zł rządowej rekompensaty na pokrycie strat wywołanych pandemią (fot. Mariusz Bruziek)|wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Konto Urzędu Miasta zasiliło 93,5 mln zł, pochodzące z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Władze miasta mają na dzieję, że na tym pomoc się nie skończy.

Reklama

Pandemia koronawirusa mocno uderzyła po kieszeniach samorządów. Znaczący spadek wpływu z podatków oraz sprzedaży biletów transportu publicznego spowodował ogromne straty. Samorządy zwróciły się więc do rządu, by ten pomógł im załatać dziurę w budżecie.

!reklama!

Z tego powodu powstał Fundusz Inwestycji Lokalnych. Kwotę 6 mld zł podzielono według algorytmu, a dla największych miast, w tym m.in. Łodzi, przewidziano 93,5 mln zł. Rządowy pomysł narodził się podczas kampanii prezydenckiej, więc spora część opozycji wątpiła w jego skuteczność.

Łódź mogła liczyć na maksymalne dofinansowanie, czyli 93,5 mln złotych – taka właśnie kwota wpłynęła na konto łódzkiego magistratu. Nie jest jeszcze jasne na co dokładnie zostaną przekazane fundusze pomocowe. Zgodnie z rządowym zamysłem pieniądze powinny wesprzeć „bliskie ludziom inwestycje” – remonty przedszkoli i szkół, inwestycje w wodociągi, kanalizację, budowę żłobków czy dróg.

Prawdopodobnie na liście inwestycji znajdą się te projekty, które zostały wstrzymane ze względu na finansowe skutki pandemii. Wśród inwestycji, borykających się z takimi problemami są m.in.: budowa nowego schroniska dla zwierząt przy ul. Opolskiej (4 mln zł), modernizacja pionów żywienia w przedszkolach (1,6 mln), nowe alejki, oświetlenie i ławki w parku Julianowskim (1,4 mln), budowa miniboiska przy ul. Sępiej (1,4 mln) i modernizacja pływalni Wodny Raj (1,2 mln).

W pierwotnym planie Fundusz Inwestycji Lokalnych rozdzielał pieniądze dla samorządów z puli 6 mld. Ostatecznie jednak, jego budżet wzrósł do 12 mld. Z drugiej połowy pieniędzy rząd również będzie udzielał wsparcia, tym razem uznaniowo. Kryteriami do przyznania dotacji będą np.: realizacja zasady zrównoważonego rozwoju, kompleksowość planowanych inwestycji, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i poziomu ingerencji planowanych inwestycji w środowisko oraz liczba osób, na które będą miały korzystny wpływ.

Łódzcy urzędnicy złożą wnioski o dodatkowe pieniądze – w przypadku drugiej puli wsparcia będą musieli wskazać konkretne inwestycje, które mają zostać dokończone z funduszu. Nabór w ramach drugiego etapu składania wniosków ruszył kilka dni temu.

Źródło: Gazeta Wyborcza, TV TOYA

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy