reklama
reklama

Miasto z domieszką zieleni. Łódź na wysokiej pozycji w zestawieniu GUS

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Miasto z domieszką zieleni. Łódź na wysokiej pozycji w zestawieniu GUS  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W Łodzi tereny zielone to prawie 1/5 powierzchni miasta. Pod tym względem stolica regionu ustępuje tylko Poznaniowi. 
reklama

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, Łódź bez wątpienia zasługuje na miano “zielonego” miasta. Bynajmniej nie chodzi w tym przypadku o proekologiczną ofensywę władz miejskich, które ostatnimi czasy zintensyfikowały działania mające na celu ochronę środowiska. Tym razem chodzi o skarby łódzkiej przestrzeni, gromadzone latami i coraz częściej poddawane rewitalizacji i przebudowie. Są nimi tereny zieleni miejskiej, których, okazuje się, jest w przestrzeni Łodzi całkiem sporo. A właściwie - bardzo dużo, jeśli porówna się Łódź z innymi, dużymi miastami w Polsce.

W Łodzi rządzi zielony

Pod względem udziału terenów zielonych w całkowitej powierzchni miasta, stolica regionu łódzkiego zajęła 2. miejsce w Polsce. Tereny te zajmują 19 proc. powierzchni Łodzi, która ustępuje pod tym względem jedynie Poznaniowi, gdzie odsetek ten wynosi 20 proc. Różnica jest więc niewielka.

Łódź ze swoją postindustrialną przeszłością nie istnieje albo istnieje w słabym stopniu w świadomości Polaków, jako miasto lasów i parków. Okazuje się jednak, że przodkowie łodzian dbali nie tylko o fabrykancie interesy, ale także o przestrzeń do odpoczynku i relaksu, zakładając parki i zieleńce na terenie Łodzi. Dziś w mieście można cieszyć się relatywnie dużą ilością zieleni.

Dane zaprezentowane przez GUS dotyczą największych miast w Polsce. Na podium, oprócz Poznania i Łodzi znalazły się ex aequo Wrocław i Bydgoszcz, gdzie udział terenów zielonych wynosi 18 proc. Na drugim biegunie zostały sklasyfikowane Gdańsk, Katowice i Rzeszów. Tylko w stolicy województwa pomorskiego udział zieleni w powierzchni miasta przekracza 10 proc. W pozostałych dwóch metropoliach wskaźnik ten wynosi odpowiednio 9 i 8 proc.

Należy pamiętać, że do wyliczenia areału terenów zielonych w badanych miastach nie uwzględniono powierzchni cmentarzy znajdujących się w obrębie badanych miast.

Lasy to zielone płuca Łodzi

Zieleń w Łodzi to głównie zasługa lasów gminnych oraz terenów zieleni osiedlowej. To te dwa typy terenów stanowią największy odsetek wśród całej łódzkiej zieleni miejskiej. Lasy gminne to 5 proc. ogółu; z kolei zieleń osiedlowa to 3,4 proc. wszystkich terenów zielonych w Łodzi. W stolicy województwa łódzkiego jest też sporo parków (2,2 proc. powierzchni wszystkich terenów zielonych). Pod tym względem Łódź wyprzedzają tylko Bydgoszcz i Wrocław.

Źródło: Portal Samorządowy

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama