reklama
reklama

Międzynarodowy kongres o KDP i CPK w Łodzi. Padło kilka konkretów [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Międzynarodowy kongres o KDP i CPK w Łodzi. Padło kilka konkretów [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁódźJeszcze w tym roku mają zostać otwarte oferty złożone do przetargu na budowę Kolei Dużych Prędkości. Pierwszy etap inwestycji połączy Łódź i Warszawę. O tym oraz o możliwościach rozwoju, jakie miastu da rozbudowa połączeń kolejowych, rozmawiano podczas międzynarodowego kongresu "High Speed Railway Poland 2024", który w poniedziałek (28 października) rozpoczął się w łódzkim hotelu andel's.
reklama

Kongres kolejowy w Łodzi. Co KDP i CPK dadzą miastu?

Ważną częścią programu kongresu był panel, na którym dyskutowano o tym, jak Kolej Dużych Prędkości oraz Centralny Port Komunikacyjny wpłyną na pozycję Łodzi w Polsce. Do rozmowy prowadzący ją Zbigniew Szafrański z rady nadzorczej CPK zaprosił Piotra Rachwalskiego z zarządu CPK, wiceprezydenta Łodzi Adama Pustelnika, Macieja Kaczorka z PKP PLK, prezesa ŁKA Macieja Sobieraja oraz Michała Wolańskiego ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Kongres kolejowy w Łodzi. Długi okres komunikacyjnego wykluczenia

Rozmówcy zgodnie uznali, że Łódź po długim okresie komunikacyjnego wykluczenia stanie się jednym z pięciu największych miast w Polsce połączonych KDP. Musi być na to przygotowana.

reklama

- Kursy pociągów muszą być dopasowane do potrzeb pasażerów, zarówno jeśli chodzi o prędkość, jak i rozkład jazdy

- mówił Maciej Sobieraj z ŁKA.

Kongres kolejowy w Łodzi. Czy miasto sobie poradzi?

Maciej Kaczorek dodał, że barierą w różnych regionach, nie tylko w aglomeracji łódzkiej, jest przepustowość linii kolejowych, gdyż w wielu miejscach są one jednotorowe. Więc żeby pociągi mogły jeździć częściej, potrzebna jest budowa linii dwutorowych.

reklama

Z kolei Adam Pustelnik zapewnił, że jeśli te inwestycje, czyli KDP i CPK, zostaną zrealizowane, Łódź poradzi sobie ze zwiększoną liczbą pasażerów.

- Dworzec Fabryczny jest przykładem na to, że projektowanie wyprzedziło swoje czasy. Ile razy słyszałem od mieszkańców: po co taki wielki dworzec, po co te wielomilionowe wydatki? Teraz się okaże, czy ta infrastruktura została dobrze przygotowana.

Kongres kolejowy w Łodzi. Podano daty

Uczestnicy panelu stwierdzili, że budowa KDP oraz CPK będą impulsem do rozwoju Łodzi.

Pierwszy etap KDP między Łodzią i Warszawą ma powstać do 2032 roku. W mieście zostanie poprowadzony od dworca Fabrycznego na Retkinię. Jest szansa, że nawet 85 proc. wartości tej inwestycji zostanie sfinansowane dzięki funduszom europejskim.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama