reklama
reklama

Mieszkańcy Bałut załamują ręce. W ich kamienicy zadomowiły się gryzonie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Goo

Mieszkańcy Bałut załamują ręce. W ich kamienicy zadomowiły się gryzonie - Zdjęcie główne

Szczurzy problem dotyczy jednej z kamienic przy Zgierskiej. | foto Goo

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźPotrzebę pilnej deratyzacji nieruchomości zgłosili mieszańcy Zgierskiej 28. W ich mieniu interweniował radny Kosma Nykiel (Łódź Cała Naprzód).
reklama

Szczury w kamienicy przy Zgierskiej

Radnego o pomoc poprosili mieszańcy Zgierskiej 28. 

"Wskazują oni na potrzebę regularnych działań przeciwdziałających obecności szczurów na terenie nieruchomości, gdyż obecna sytuacja nieakceptowalnie obniża jakość życia m.in. miejskich najemców komunalnych. Znając sytuację łódzkiego zasobu komunalnego, wysoce prawdopodobne jest, że nie jest to jedyna miejska nieruchomość, gdzie taki problem występuje"

– napisał w interpelacji Kosma Nykiel.

Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi, poinformował, że lokale znajdujące się w zasobach miasta poddawane są deratyzacji dwa razy do roku. Samorząd jest do tego zresztą zobligowany na podstawie ustawy o zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. 

reklama

Zabiegami zajmują się specjalistyczne firmy. Jeśli zachodzi taka potrzeba, deratyzacje dokonywane są częściej. Przy Zgierskiej 28 wykonano ją w ciągu ostatniego roku trzykrotnie. Czwarta ma się odbyć w lutym. Zarówno w częściach wspólnych nieruchomości, jak i w miejscach, gdzie istnieje podejrzenie występowania gniazd gryzoni.

ZWiK apeluje: Nie dokarmiajmy szczurów

Szczury to niestety problem, który powraca jak bumerang. Zwracają też na niego uwagę pracownicy łódzkich wodociągów.

– Odpadki trafiające do ubikacji są pokarmem dla żyjących w kanałach szczurów. Przyłącza kanalizacyjne do budynków to często „szczurze stołówki”. Dokarmianie szczurów powoduje lawinowy przyrost ich populacji. Pamiętajmy o tym, że odpadki z jedzenia muszą trafiać wyłącznie do pojemników na bioodpady. Każde zgłoszenie od mieszkańców o gryzoniach w kanałach traktowane jest bardzo poważnie i natychmiast sprawdzane. Pracownicy Pogotowia Kanalizacyjnego ZWIK systematycznie rozkładają pułapki na gryzonie, stosując tzw. stacje przynęt. Truciznę na szczury umieszcza się w kanałach w specjalnych plastikowych cylindrach tak zabezpieczonych, by trutka nie była wypłukiwana przez płynące ścieki, a pozostałości toksyn nie przedostawały się do ścieków

reklama

– informuje Zakład Wodociągów i Kanalizacji na swojej stronie internetowej.

Jak rozpoznać, że szczury zadomowiły się w naszej nieruchomości? Firmy, specjalizujące się w deratyzacji zwracają uwagę na: odchody, tłuste ślady i hałasy, takie jak skrzypienie czy skrobanie. Oznaką obecności szczurów powinny też być nadgryzione meble, kable czy podziurawione opakowania z żywnością. 

Gryzonie przenoszą groźne choroby

Szczury przenoszą wiele niebezpiecznych chorób, np. dur brzuszny, salmonellozę, wściekliznę lub dżumę. Co ważne, nie trzeba mieć z gryzoniem bezpośredniego kontaktu, by się zarazić. Wystarczy, że szczur zadomowi się w spiżarni, a człowiek zje skażoną żywność.

reklama

Kontakt z ich odchodami, moczem lub śliną może prowadzić do zakażeń, a dodatkowe ryzyko stwarzają pchły i inne pasożyty bytujące na gryzoniach. Do najczęściej przenoszonych chorób należą zakażenia bakteryjne, które mogą powodować gorączkę, bóle mięśni, wymioty czy problemy z wątrobą i nerkami. Szczury mogą także przyczyniać się do rozprzestrzeniania wirusów atakujących układ oddechowy i nerwowy. Niektóre choroby objawiają się wysypką i bólami stawów.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najciekawsze wiadomości z Łodzi i aglomeracji łódzkiej w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Łodzi Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama