Jacek Grudzień, dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta Łodzi podkreślał, że ma nadzieję, iż kolejne dni będą dniami wypełnionymi kulturą.
!reklama!
- Spragnionych kontaktu z kulturą zapraszamy do łódzkich muzeów i galerii – Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, do Centralnego Muzeum Włókiennictwa. To nie tylko nowe wystawy, tak jak w Muzeum Tradycji Niepodległościowych na Radogoszczu, czy nowe ekspozycje, które nieliczni szczęśliwcy mogli oglądać w Muzeum Miasta tuż po zakończeniu remontu. Dzieje się bardzo dużo. (…) Mam nadzieję, że kolejne dni będą dniami z kulturą, dzięki odmrożeniu części instytucji kultury w Łodzi – mówi Jacek Grudzień, dyrektor Wydziału Kultury UML.
Muzeum Miasta Łodzi ponownie otwarte
Już od 2 lutego mieszkańcy Łodzi mogą korzystać ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi. Jednocześnie muzeum informuje, iż wystawa „Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej mocniej,” prezentowana w Akademickim Centrum Sportowo – Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej oraz filia Muzeum kanału „Dętka” są zamknięte dla zwiedzających do odwołania.Poza wyjątkowymi reprezentacyjnymi wnętrzami, do zwiedzania udostępniono multimedialną ekspozycję poświęconą historii Łodzi „Łódź w Europie. Europa w Łodzi. Ziemia Obiecana wczoraj i dziś”, nowej wystawy stałej opowiadającej historię fabrykanckiej rodziny Poznańskich, a także unikatową kolekcji plakatów ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi, dokumentujących jego 45-letnią działalność, prezentowanej na wystawie czasowej pod tytułem „Przekaz-znak-kod” (z uwagi na zamknięcie Muzeum dotychczas nieudostępnionych zwiedzającym).
Wszystkie wnętrza będzie można zwiedzać przy zachowaniu reżimu sanitarnego, z limitem osób przebywających na danej ekspozycji. Zdecydowano się na wydłużenie godzin zwiedzania – obecnie Muzeum jest ono otwarte przez osiem godzin dziennie.
Muzeum Tradycji Niepodległościowych dostępne dla zwiedzających
Od wtorku, 2 lutego otworzyło się również Muzeum Tradycji Niepodległościowych, które jest najstarszym łódzkim muzeum historycznym. Składa się z trzech oddziałów – więzienia przy Gdańskiej (Siedziba Główna Muzeum), Oddziału Martyrologii Radogoszcz oraz Stacji Radegast. Pod opieką muzeum jest także Kuźnia Romów, miejsce pamięci o ofiarach tzw. obozu cygańskiego z okresu II wojny światowej. Oferta muzealnicza skierowana jest na zgłębianie polskich idei niepodległościowych, wolnościowych i państwowotwórczych, a także martyrologię obywateli polskich w XX wieku. Muzeum jest miejscem aktywnej edukacji historycznej, a dzięki realizowanym projektom wkrótce stanie się jednym z najnowocześniejszych instytucji tego typu w regionie.
Centralne Muzeum Włókiennictwa czynne od 11 lutego
Dla zwiedzających zostaną udostępnione:
- wystawa stała „Kotłownia – muzeum interaktywne” (bilet połączony z wystawą stałą w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej);
- wystawa stała „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej;
- wystawa czasowa „Ziemia (P)oddana”;
- wystawa czasowa „Działy otwarte / Działy zamknięte”;
- wystawa czasowa „Znaki graficzne łódzkich zakładów przemysłowych PRL" – zrealizowana przez Stowarzyszenie Topografie i Miastograf we współpracy z CMWŁ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.