Reklama

Reklama

Mieszkańcy Łodzi znów mogą wybrać się do ulubionych muzeów i galerii. Jak wspomniane instytucje funkcjonują po lockdownie?

Opublikowano: czw, 4 lut 2021 13:28
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Część sektora kultury „wraca do normalności” – dla zwiedzających otwierają się muzea, galerie sztuki i biblioteki. W Łodzi niektóre z nich dostępne są już teraz, na inne trzeba będzie jeszcze chwilę zaczekać. Od kiedy i w jakich godzinach będą dostępne? 

Jacek Grudzień, dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta Łodzi podkreślał, że ma nadzieję, iż kolejne dni będą dniami wypełnionymi kulturą.

!reklama!

- Spragnionych kontaktu z kulturą zapraszamy do łódzkich muzeów i galerii – Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, do Centralnego Muzeum Włókiennictwa. To nie tylko nowe wystawy, tak jak w Muzeum Tradycji Niepodległościowych na Radogoszczu, czy nowe ekspozycje, które nieliczni szczęśliwcy mogli oglądać w Muzeum Miasta tuż po zakończeniu remontu. Dzieje się bardzo dużo. (…) Mam nadzieję, że kolejne dni będą dniami z kulturą, dzięki odmrożeniu części instytucji kultury w Łodzi mówi Jacek Grudzień, dyrektor Wydziału Kultury UML. 

Muzeum Miasta Łodzi ponownie otwarte

Już od 2 lutego mieszkańcy Łodzi mogą korzystać ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi. Jednocześnie muzeum informuje, iż wystawa „Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej mocniej,” prezentowana w Akademickim Centrum Sportowo – Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej oraz filia Muzeum kanału „Dętka” są zamknięte dla zwiedzających do odwołania. 

Poza wyjątkowymi reprezentacyjnymi wnętrzami, do zwiedzania udostępniono multimedialną ekspozycję poświęconą historii Łodzi „Łódź w Europie. Europa w Łodzi. Ziemia Obiecana wczoraj i dziś”, nowej wystawy stałej opowiadającej historię fabrykanckiej rodziny Poznańskich, a także unikatową kolekcji plakatów ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi, dokumentujących jego 45-letnią działalność, prezentowanej na wystawie czasowej pod tytułem „Przekaz-znak-kod” (z uwagi na zamknięcie Muzeum dotychczas nieudostępnionych zwiedzającym).

Wszystkie wnętrza będzie można zwiedzać przy zachowaniu reżimu sanitarnego, z limitem osób przebywających na danej ekspozycji. Zdecydowano się na wydłużenie godzin zwiedzania – obecnie Muzeum jest ono otwarte przez osiem godzin dziennie.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych dostępne dla zwiedzających

Od wtorku, 2 lutego otworzyło się również Muzeum Tradycji Niepodległościowych, które jest najstarszym łódzkim muzeum historycznym. Składa się z trzech oddziałów – więzienia przy Gdańskiej (Siedziba Główna Muzeum), Oddziału Martyrologii Radogoszcz oraz Stacji Radegast. Pod opieką muzeum jest także Kuźnia Romów, miejsce pamięci o ofiarach tzw. obozu cygańskiego z okresu II wojny światowej. Oferta muzealnicza skierowana jest na zgłębianie polskich idei niepodległościowych, wolnościowych i państwowotwórczych, a także martyrologię obywateli polskich w XX wieku. Muzeum jest miejscem aktywnej edukacji historycznej, a dzięki realizowanym projektom wkrótce stanie się jednym z najnowocześniejszych instytucji tego typu w regionie.

Centralne Muzeum Włókiennictwa czynne od 11 lutego

 Dla zwiedzających zostaną udostępnione:

  •  wystawa stała „Kotłownia – muzeum interaktywne” (bilet połączony z wystawą stałą w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej);
  •  wystawa stała „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej;
  • wystawa czasowa „Ziemia (P)oddana”;
  •  wystawa czasowa „Działy otwarte / Działy zamknięte”;
  •  wystawa czasowa „Znaki graficzne łódzkich zakładów przemysłowych PRL" – zrealizowana przez Stowarzyszenie Topografie i Miastograf we współpracy z CMWŁ.
Muzeum czynne będzie w czwartek i piątek w godz. 15.00-19.00 (w związku z reżimem sanitarnym między godz. 17.00 a 17.15 dokonywana jest dezynfekcja przestrzeni udostępnianej Zwiedzającym) oraz sobota-niedziela w godz. 12.00-18.00 (w związku z reżimem sanitarnym między godz. 14.30 a 14.45 oraz 16.30 a 16.45 dokonywana jest dezynfekcja przestrzeni udostępnianej Zwiedzającym).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.