Nieruchomości w Łodzi coraz droższe
Jak podaje RynekPierwotny.pl, Łódź była we wrześniu jedynym miastem w Polsce, w którym cena metra kwadratowego wzrosła. W pozostałych dużych ośrodkach - Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu i Katowicach, cena ustabilizowała się, a w niektórych przypadkach spadła.
"Z danych bigdata.rynekpierwotny.pl wynika, że we wrześniu br. za mkw. nowego lokum w Łodzi należało zapłacić 9 288 zł. Miesiąc wcześniej - 9 210 zł/mkw. Od początku roku ceny wzrosły o ponad 5,5%. Jeżeli ktoś zdecydował się na zakup wymarzonego M na początku roku, zaoszczędził średnio 481 zł/mkw. Ceny łódzkich nieruchomości rosną od początku roku, z chwilowym spadkiem w maju. Jednak w porównaniu z innymi miastami tempo wzrostów nie jest zawrotne. Dla porównania np. we Wrocławiu od początku roku ceny wzrosły o 12%, a w Warszawie o 10%" - czytamy w komunikacie portalu RynekPierwotny.pl.
We wrześniu w ofercie łódzkich deweloperów pojawiły się także mieszkania z ceną powyżej 20 tys. za mkw. Odsetek takich ofert to jednak raptem 3%.
Co znamienne, w ostatnich trzech miesiącach firmy deweloperskie w Łodzi stały się mniej aktywne. We wrześniu wprowadzili na rynek 77 mieszkań. W sierpniu było nieco lepiej - 84 lokale, ale w lipcu zaledwie 45.
We wrześniu na łódzkim rynku mieszkaniowym było do wyboru prawie 4300 lokali. Choć mimo mniejszej aktywności deweloperów, oferta mieszkań z rynku pierwotnego zwiększyła się w Łodzi o 28%.
- Z niepokojem patrzę na rynek mieszkaniowy. Chciałem sprzedać mieszkanie w Śródmieściu i kupić coś tańszego na obrzeżach Łodzi. Dlaczego? By uporządkować finanse. Rata kredytu ciągle galopuje. Nie jest jednak łatwo sprzedać nieruchomość, bo ludzie nie mają zdolności kredytowej - mówi pan Maciej.
Mieszkania w Łodzi coraz mniej dostępne dla singli i rodzin
Co niepokojące. W Łodzi jest coraz mniej ofert mieszkań, na które stać osoby i rodziny o przeciętnych dochodach, czyli do 8 tys. za mkw. W porównaniu z ubiegłym rokiem ich dostępność spadła z 61% do 32%.Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przygotowali Ranking Dostępności Mieszkaniowej. Łódź zajęła w nim szóste miejsce.
Jak wynika z rankingu, w czerwcu 2022 za jedną przeciętną pensję można było zakupić w Łodzi 0,65 mkw. mieszkania z rynku pierwotnego.
Eksperci sprawdzili także, jak wygląda dostępność kredytowa w poszczególnych miastach. W czerwcu singla z Łodzi stać było na niespełna 23-metrowe mieszkanie zakupione na kredyt. Rodzina 2+1 mogła sobie pozwolić na nieruchomość o powierzchni 43,7 mkw. Jak podaje RynekPierwotny.pl, warszawskiego singla stać na mieszkanie o mniejszej powierzchni - 19,9 mkw., a rodzinę 2+1 na nieco ponad 38-metrowe M.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.