Reklama

Reklama

Które łódzkie osiedle jest najlepsze? Radogoszcz, Chojny a może Retkinia?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Pietrzak

Które łódzkie osiedle jest najlepsze? Radogoszcz, Chojny a może Retkinia? - Zdjęcie główne

Jak żyje się w Łodzi? Odpowiedzi szukamy w raporcie Otodom | foto Michał Pietrzak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Portal Otodom regularnie monitoruje warunki na rynku mieszkaniowym w największych miastach Polski. W nowym raporcie serwisu zbadano poziom zadowolenia mieszkańców biorąc pod uwagę całe miasto oraz najbliższą okolicę. Sprawdziliśmy, jak mieszkańcy czują się w Łodzi i jak oceniają warunki życia w poszczególnych dzielnicach i na osiedlach.

Reklama

Otodom bada poziom szczęścia mieszkańców. Dobrze nam w najbliższej okolicy 

Eksperci Otodom postanowili sprawdzić, jak mieszkańcy czują się w swoich miejscowościach, a jak w najbliższej okolicy. W raporcie wzięto po uwagę 12 największych miast Polski (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Bydgoszcz, Białystok, Katowice, Lublin). 

Wyniki badań wskazują, że okolice, w których mieszkamy, są oceniane znacznie lepiej niż całe miasta, a zależność możemy zaobserwować we wszystkich badanych ośrodkach. Z raportu wynika, że w swojej dzielnicy większość z nas czuje się „jak u siebie”. Najbliższa okolica stanowi przedłużenie domu, które dobrze znamy, i w którym czujemy się bezpiecznie. Wysoko cenimy sobie bliskie otoczenie odpowiadające naszym podstawowym potrzebom –  wówczas nie tracimy czasu na czasochłonne i męczące dojazdy. 

Dlaczego bardziej szczęśliwi czujemy się w swojej dzielnicy? Specjaliści wskazują przede wszystkim na: czasochłonne przemieszczanie się między różnymi częściami miasta, szerokie arterie i inne elementy oddzielające dzielnice od siebie, mniejszą znajomość i negatywne postrzeganie innych dzielnic, niespełnione oczekiwania wobec miasta (których nie mamy wobec dzielnic), stereotypowe postrzeganie miast (np. betonowa Warszawa). 

W której części miasta żyją najszczęśliwsi łodzianie?

Większość mieszkańców Łodzi czuje się szczęśliwa w swoim mieście – taką opinię wyraziło 54 % łódzkich respondentów. Nieszczęśliwymi czuje się 23% pytanych;  pozostała część nie potrafiła odpowiedzieć na to pytanie. W badaniu poziomu zadowolenia mieszkańców stolica województwa łódzkiego przegrywa m.in. z Warszawą (59%), Krakowem (65%) czy Gdańskiem, którego mieszkańcy w zdecydowanej większości deklarują, że są szczęśliwi w swoim mieście (aż 75 %). 

Jak mieszkańcy poszczególnych osiedli oceniają życie w Łodzi? Zdecydowanie najwyższy wynik zanotowano na Retkini (70% jest zadowolonych), a najniższe na terenie Bałut (47%) i Radogoszcza (45%). Więcej, bo 61 % pytanych, czuje się szczęśliwych w swojej dzielnicy. We wszystkich częściach miasta poza Chojnami badani wyżej oceniają szczęście w okolicy niż w całym mieście. Koszty życia są najczęściej wymieniane jako pozytywny aspekt życia w mieście przez badanych w wieku 25–30 lat (42%). Tylko 3% osób powyżej 70. roku życia wskazało dostęp do rozrywki i kultury jako pozytywny element życia w Łodzi. 

Najwyższy odsetek osób szczęśliwych we własnej okolicy zanotowano na Retkini (73%). Jej mieszkańcy jako pozytywne aspekty okolicy najliczniej wybierają komunikację miejską i dojazd (50%) oraz chwalą walory środowiska naturalnego (30%). Na tle wszystkich osiedli najniższy odsetek badanych jest zadowolonych z mieszkania na Radogoszczu (54%). Niewiele lepiej najbliższą okolicę oceniają mieszkańcy Teofilowa (55%) i Bałut (57%). Uzyskane wyniki w pozostałych dzielnicach oscylują powyżej 60%.

Najczęściej wymienane elementy wpływające na poczucie szczęścia w mieście (dane dla Łodzi): 

pozytywne 

  • dostępność sklepów (wskazało na nią 38 respondentów)
  • dostęp do rozrywki i kultry (28%)
  • koszty życia (24%)
 

negatywne

  • zadbanie i czystość (39%)
  • środowisko naturalne (30%)
  • komunikacja miejska i dojazd (30%)
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy