Otodom bada poziom szczęścia mieszkańców. Dobrze nam w najbliższej okolicy
Eksperci Otodom postanowili sprawdzić, jak mieszkańcy czują się w swoich miejscowościach, a jak w najbliższej okolicy. W raporcie wzięto po uwagę 12 największych miast Polski (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Bydgoszcz, Białystok, Katowice, Lublin).Wyniki badań wskazują, że okolice, w których mieszkamy, są oceniane znacznie lepiej niż całe miasta, a zależność możemy zaobserwować we wszystkich badanych ośrodkach. Z raportu wynika, że w swojej dzielnicy większość z nas czuje się „jak u siebie”. Najbliższa okolica stanowi przedłużenie domu, które dobrze znamy, i w którym czujemy się bezpiecznie. Wysoko cenimy sobie bliskie otoczenie odpowiadające naszym podstawowym potrzebom – wówczas nie tracimy czasu na czasochłonne i męczące dojazdy.
Dlaczego bardziej szczęśliwi czujemy się w swojej dzielnicy? Specjaliści wskazują przede wszystkim na: czasochłonne przemieszczanie się między różnymi częściami miasta, szerokie arterie i inne elementy oddzielające dzielnice od siebie, mniejszą znajomość i negatywne postrzeganie innych dzielnic, niespełnione oczekiwania wobec miasta (których nie mamy wobec dzielnic), stereotypowe postrzeganie miast (np. betonowa Warszawa).
W której części miasta żyją najszczęśliwsi łodzianie?
Większość mieszkańców Łodzi czuje się szczęśliwa w swoim mieście – taką opinię wyraziło 54 % łódzkich respondentów. Nieszczęśliwymi czuje się 23% pytanych; pozostała część nie potrafiła odpowiedzieć na to pytanie. W badaniu poziomu zadowolenia mieszkańców stolica województwa łódzkiego przegrywa m.in. z Warszawą (59%), Krakowem (65%) czy Gdańskiem, którego mieszkańcy w zdecydowanej większości deklarują, że są szczęśliwi w swoim mieście (aż 75 %).Jak mieszkańcy poszczególnych osiedli oceniają życie w Łodzi? Zdecydowanie najwyższy wynik zanotowano na Retkini (70% jest zadowolonych), a najniższe na terenie Bałut (47%) i Radogoszcza (45%). Więcej, bo 61 % pytanych, czuje się szczęśliwych w swojej dzielnicy. We wszystkich częściach miasta poza Chojnami badani wyżej oceniają szczęście w okolicy niż w całym mieście. Koszty życia są najczęściej wymieniane jako pozytywny aspekt życia w mieście przez badanych w wieku 25–30 lat (42%). Tylko 3% osób powyżej 70. roku życia wskazało dostęp do rozrywki i kultury jako pozytywny element życia w Łodzi.
Najwyższy odsetek osób szczęśliwych we własnej okolicy zanotowano na Retkini (73%). Jej mieszkańcy jako pozytywne aspekty okolicy najliczniej wybierają komunikację miejską i dojazd (50%) oraz chwalą walory środowiska naturalnego (30%). Na tle wszystkich osiedli najniższy odsetek badanych jest zadowolonych z mieszkania na Radogoszczu (54%). Niewiele lepiej najbliższą okolicę oceniają mieszkańcy Teofilowa (55%) i Bałut (57%). Uzyskane wyniki w pozostałych dzielnicach oscylują powyżej 60%.
Najczęściej wymienane elementy wpływające na poczucie szczęścia w mieście (dane dla Łodzi):
pozytywne
- dostępność sklepów (wskazało na nią 38 respondentów)
- dostęp do rozrywki i kultry (28%)
- koszty życia (24%)
negatywne
- zadbanie i czystość (39%)
- środowisko naturalne (30%)
- komunikacja miejska i dojazd (30%)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.