Dla wielu „od zawsze” łódzki plac Wolności to pomnik Tadeusza Kościuszki – nie brakuje porównań, że to dla taka nasza „syrenka warszawska”, pomnik Mickiewicza w Krakowie lub Fontanna Neptuna w Gdańsku.
Tak zmienił się plac Wolności w Łodzi
Ostatnia przebudowa, która oficjalnie zakończyła się na wiosnę 2024 roku zmieniła wiele, ale Tadeusza Kościuszki to nie dotknęło. Jedyne co się zmieniło w tym przypadku to sam pomnik został wyczyszczony.Plac Wolności przez wiele lat pełnił ważną funkcję nie tylko historyczną, ale i komunikacyjną. To tutaj znajduje się zabytkowe wejście do kanału „Dętka”, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, Muzeum Historii Farmacji oraz Kościół pw. Zesłania Ducha Świętego. Naprzeciw kaplicy znajdziemy dawny ratusz.
Jeśli chodzi o spore znaczenie komunikacyjne to przez lata na łódzkim placu Wolności znajdowało się jedno z nielicznych rond tramwajowych. Także tutaj swoją krańcówkę miały linie autobusowe 59, 73 oraz 79. Tuż przy samym wejściu na Piotrowską znajdował się także postój taksówek.
Nie brakowało sporej ilości asfaltu, o swoim wieku dawały znać także płyty chodnikowe. Z biegiem lat to miejsce wymagało remontu coraz bardziej.
Minął rok od finału prac przy przebudowie łódzkiego placu Wolności
Gruntowna przebudowa wystartowała dokładnie 25 kwietnia 2022 roku. Swoje trasy zmieniły zarówno autobusy, jak i tramwaje. Na miejscu pojawił się ciężki sprzęt oraz robotnicy.Magistrat już wtedy zapowiadał, że plac Wolności jako ważne miejsce na komunikacyjnej mapie Łodzi przestaje właśnie istnieć. Po przebudowie to miejsce zmieni się na przyjazne w dużej mierze mieszkańcom.
- Plac ma stać się przestrzenią dla mieszkańców, a nie węzłem komunikacyjnym, dlatego po przebudowie tramwaje będą przejeżdżać przezeń tylko po północnej stronie. Ruch samochodów zostanie ograniczony do wjazdów pojazdów służb miejskich, mieszkańców i najemców lokali użytkowych
- zapowiadał Urząd Miasta Łodzi w kwietniu 2022 roku.
Przebudowa placu trwała prawie dwa lata. Przez ten czas nie brakowało sporych utrudnień, a także niespodzianek takich jak dawna stacja paliw.
- Na budowie remontowanego placu Wolności odnaleziono resztki zbiorników dawnej stacji paliw, która działała tam od lat 20. do lat 50. XX wieku. Ropa, która wyciekła ze zbiorników, zmieszała się z ziemią, dlatego teraz trzeba ją po prostu wybrać
- podał magistrat w październiku 2022 roku.
Oficjalnie prace budowlane zakończyły się na początku marca 2024 roku. Podczas uroczystego otwarcia nie brakowało atrakcji takich jak ponowne otwarcie kanału „Dętka”, obecna na miejscu była prezydent Hanna Zdanowska, radni miejscy, aktywiści i społecznicy.
Niektórzy przekonywali, że od tego momentu łodzianie mogą już przestać się już smucić, że nie mamy rynku „z prawdziwego zdarzenia”, bo na placu pojawiło się sporo nowej przestrzeni np. do odpoczynku i relaksu.
Plac Wolności w Łodzi po przebudowie - zielony, z fontannami i miejscem do odpoczynku
Co dokładnie się zmieniło? Przede wszystkim ruch tramwajowy został przeniesiony wyłącznie na jedną stronę – od strony ul. Nowomiejskiej. Przy pomniku Kościuszki pojawiły się fontanny, nowe ławki i dużo nowej zieleni.
- Na Placu Wolności powstały 4 wiaty przystankowe z koszami, 58 ławek ulicznych, 18 koszy ulicznych, 81 stojaków rowerowych, 40 opraw oświetlenia ulicznego, 24 słupy trakcyjno-oświetleniowe, 8 kompletów z elementami zabaw dla dzieci, 3 komplety gablot Systemu Informacji Miejskiej, 8 gablot typu „City-light”, fontanna z podświetleniem LED
- wylicza Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi, który nadzorował za przebudowę placu Wolności.
Choć oficjalnie prace budowlane zakończyły się tutaj w marcu 2024 roku to wciąż niestety nie brakuje dni, gdzie trzeba te prace poprawiać. Mowa o problematycznej kostce przy torowisku, która w ostatnich miesiącach była już naprawiana kilka razy.
Łódzki plac Wolności to najlepsza przestrzeń publiczna 2024 roku
Po roku widać sporą zmianę podejścia do tego miejsca nie tylko wśród mieszkańców, ale i wśród turystów. W dniach, w których dopisuje pogoda nie brakuje odpoczywających na ławkach czy kocach. W porównaniu ze stanem sprzed remontu w końcu jest tutaj zieleń.
- Bardzo mi się podoba, trochę ten remont trwał, ale warto było czekać. Cieszy mnie, że jest sporo drzew, mam nadzieję, że kolejne miejsca będą się zmieniać wzorem tego
- mówi pani Jagoda, mieszkanka bloku przy placu Wolności w Łodzi.
- Na początku było mi szkoda i tego, że nie będzie tego ronda tramwajowego, i tego, że przez lata się przyzwyczailiśmy do jego starej wersji. Po roku uważam, że naprawdę dobrze to wyszło tylko jeszcze żebyśmy wszyscy o to po prostu dbali. Będzie idealnie
- dodaje pan Robert, łodzianin.
Pozytywne opinie po przebudowie plac zbiera nie tylko od mieszkańców, ale także i w konkursach architektonicznych.
Przebudowany plac Wolności zdobył tytuł najlepiej zorganizowanej przestrzeni publicznej w Polsce roku 2024 roku.
- I Nagrodę przyznano za kompleksowe przekształcenie przestrzeni Placu Wolności w Łodzi. Przed transformacją plac był głównie zajmowany przez tory tramwajowe i jezdnie. Betonowa nawierzchnia, z minimalną ilością zieleni, sprawiała, że miejsce to było nieprzyjazne a przestrzeń była zdominowana przez ruch pojazdów. Zakończony wiosną 2024 roku projekt przekształcił zaniedbany historyczny plac w przestrzeń miejską przyjazną zarówno mieszkańcom, jak i turystom
- czytamy w uzasadnieniu Towarzystwa Urbanistów Polskich.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.