Plac Wolności, po trwających pracach remontowych od kwietnia 2022 roku, oddano do użytku mieszkańców w marcu 2024 r.
Plac Wolności z wyjątkową nagrodą. Łódź z I miejscem w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich
Łódzki Plac Wolności, z pomnikiem Kościuszki w swoim centralnym punkcie, zajął I miejsce w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zorganizowaną przestrzeń. Konkurs rozstrzygnięto w minioną sobotę, 14 grudnia 2024 roku.Konkurs organizowany jest od 2007 roku z inicjatywy Prezesa Tadeusza Markowskiego. Za cel obrał sobie promować najwyższej jakości przedsięwzięcia urbanistyczno-architektoniczne, które nie odbiegają od światowych standardów w tej dziedzinie.
Na stronie konkursu czytamy uzasadnienie wyboru Placu Wolności jako najlepiej zagospodarowanej przestrzeni publicznej w 2024 roku:
I Nagrodę przyznano za kompleksowe przekształcenie przestrzeni Placu Wolności w Łodzi. Przed transformacją plac był głównie zajmowany przez tory tramwajowe i jezdnie. Betonowa nawierzchnia, z minimalną ilością zieleni, sprawiała, że miejsce to było nieprzyjazne a przestrzeń była zdominowana przez ruch pojazdów. Zakończony wiosną 2024 roku projekt przekształcił zaniedbany historyczny plac w przestrzeń miejską przyjazną zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Obecne rozwiązania zachęcają do aktywnego korzystania z placu a różnorodne nasadzenia i recyklingowa cegła użyta jako warstwa drenażowa w zielonych obszarach, wspomagają bioróżnorodność. Powierzchnie z trawą odporną na deptanie zachęcają do rekreacji, a odrestaurowane przedwojenne latarnie dodają historycznego uroku. Plac jest teraz dostępny i atrakcyjny dla różnych grup wiekowych, w tym dla dzieci, dla których zrealizowano plac zabaw. Cień od drzew, liczne ławki i fontanna zapewniają ochłodę nawet w upalne dni. Wielki Pomnik Ludzi Łodzi, składający się z 600 tabliczek z okazji 600-lecia miasta, jest nową atrakcją turystyczną. XIX i XX wieczna architektura budująca ściany urbanistyczne placu, jest tłem toczącego się na nim życia społecznego, które od prawie 100 lat, z postumentu obserwuje Tadeusz Kościuszko.
Kapituła Konkursu nagrodziła transformację Placu Wolności doceniając jej wpływ na życie mieszkańców Łodzi, którzy otrzymali atrakcyjną, komfortową i bezpieczną przestrzeń w centrum miasta.
Na Placu Wolności w Łodzi zdominowała funkcja społeczna
Plac Wolności, wcześniej pełniący głównie funkcję komunikacyjną, przeszedł gruntowną rewitalizację. Zamiast dominującego betonu, w miesiącach wiosennych i letnich cieszy zieleń – na placu zasadzono 64 drzewa oraz liczne krzewy, byliny, ozdobne trawy i rośliny cebulowe. W południowej części stworzono skwer z placem zabaw dla dzieci, który jest idealnym miejscem wypoczynku. Murawa z wytrzymałych gatunków traw zapewnia trwałość i komfort użytkowania. Z kolei w miejscu dawnego torowiska przy ul. Piotrkowskiej powstał deptak prowadzący pod pomnik Kościuszki. Na placu znajdują się również atrakcje, takie jak Muzeum Kanału „Dętka” czy Biblioteka Miejska „Wolność”.Plac zyskał nową rolę jako przestrzeń na imprezy plenerowe i jarmarki tematyczne. Ograniczenie ruchu samochodowego do minimum – wyłącznie dla mieszkańców, służb miejskich i najemców – zapewnia bezpieczeństwo i wygodę odwiedzających. Dla użytkowników przygotowano m.in. 58 ławek, 18 koszy ulicznych, 8 gablot typu „City-light”, fontannę z podświetleniem LED oraz 8 zestawów z elementami zabaw dla dzieci.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.