reklama
reklama

mObywatel coraz bardziej funkcjonalny. Teraz przyda się także w aptece

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

mObywatel coraz bardziej funkcjonalny. Teraz przyda się także w aptece  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Rządowa aplikacja mobilna mObywatel staje się coraz bardziej praktyczna. Od czwartku, 1 sierpnia za jej pomocą można już zrealizować e-receptę i sprawdzić ważne informacje przed wyjazdem za granicę. 
reklama

Cyfryzacja kraju idzie powoli, ale systematycznie posuwamy się naprzód. Twój e-PIT, e-recepta i Internetowe Konto Pacjenta, to tylko niektóre z uruchomionych niedawno państwowych usług, które mają ułatwiać życie oraz pchać Polskę ku nowoczesności. Jednym z ciekawszych rozwiązań (i wpisujących się w ogólnoświatowy trend przenoszenia wszystkich usług na smartfony) jest aplikacja mObywatel, która powoli staje się “rządowym Facebookiem”, gdzie gromadzimy wszystkie nasze dane osobiste i za jej pomocą korzystamy z cyfrowych rozwiązań oferowanych przez państwo.

mObywatel

Aplikacja mObywatel od początku sierpnia wzbogaciła się o nowe funkcjonalności. Do tej pory umożliwiała ona potwierdzenie swojej tożsamości (np. w placówkach Poczty Polskiej), przechowywała dane o naszym pojeździe (dowód rejestracyjny, polisa OC oraz informacje z karty pojazdu), a także mogła służyć jako e-legitymacja dla uczniów i studentów.

Teraz za jej pomocą będziemy mogli także wykupić leki zapisane na eRecepcie i otrzymać ważne informacje na temat kraju, do którego zamierzamy się udać. Jak to wszystko będzie działać?

Aby skorzystać z usługi elektronicznej recepty należy najpierw założyć profil w Internetowym Konie Pacjenta. Po przeklikaniu wszystkich zgód, podaniu danych i aktywacji konta możemy zapomnieć o kłopotach z zagubioną receptą czy nieczytelnym, lekarskim “pismem”. Wchodzą do apteki wystarczy, że podamy PESEL i wskażemy zapisaną na naszym koncie receptę, którą chcemy zrealizować. Można także pokazać farmaceucie kod QR wygenerowany w aplikacji mObywatel. Usłudze niestraszne są awarie systemu, ponieważ zrealizowanie recepty jest możliwe w trybie offline. Pacjent pobiera w takim przypadku plik PDF z kodem QR, po odczytaniu którego będzie możliwe wykupienie leków.

Drugą nową funkcjonalnością jest znana wcześniej usługa Polak za granicą, tym razem zaimplementowana do aplikacji. Dzięki niej i informacjom z Ministerstwa Spaw Zagranicznych, ambasad i konsulatów, będziemy mogli uzyskać podstawowe informacje na temat kraju, do którego zamierzamy wyjechać. Zagregowane treści podpowiedzą nam, jakich terenów lepiej unikać, gdzie zgłosić się w przypadku problemów czy na jakie różnice kulturowe warto zwrócić uwagę podczas pobytu za granicą.

To jeszcze nie koniec

Rządowy pomysły na usprawnienie mObywatela nie kończą się na eRecepcie i poradniku dla turystów. W przyszłości będzie możliwe posługiwanie się mTożsamością w pociągach PKP. W tej chwili przy kontroli biletów, każdy pasażer z biletem zakupionym w Internecie musi okazać dowód osobisty. Wkrótce do potwierdzenia tożsamości ma wystarczyć smartfon z rządową aplikacją.

Dużo mówi się także o możliwości przeniesienia prawa jazdy do aplikacji mObywatel. Prace nad tym rozwiązaniem już trwają, a rząd zapowiada wprowadzenie tej usługi w pierwszym kwartale 2020 roku.

Wydaje się, że wkrótce zapomnimy o tym, jakim problemem może być zostawienie portfela w domu. Oczywiście, jeśli nie zapomnimy o zabraniu ze sobą smartfona, co chyba zdarza się obecnie bardzo rzadko.

Źródło: Spidersweb

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama