Reklama

Reklama

Mozart w Bazylice Matki Bożej Świętorodzinnej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Mozart w Bazylice Matki Bożej Świętorodzinnej  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Festiwal "Kolory Polski" wkracza w ostatnią fazę, dlatego tym bardziej nie należy rezygnować z niedzielnego koncertu, w którym usłyszymy przepiękną kompozycję.

Reklama

Mozart w Bazylice

Wielka Msza c-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta to kompozycja nie mniej wspaniała, jak jego słynne Requiem. Msza zwana jest Wielką ze względu na potężnie zakrojony plan dzieła i niezwykłe bogactwo środków wyrazu. W utworze wirtuozowskie partie solowe sąsiadują z 5- i 8-głosowymi partiami chóralnymi. Można tez usłyszeć wiele kunsztownych odcinków polifonicznych, szeroko wykorzystane są głosy instrumentów dętych i rozbudowana partia orkiestry. Mozart stworzył dzieło z myślą o Konstancji Weber – obiecał, że skomponuje mszę, o ile zostanie ona jego żoną. Oczywiście właśnie Konstancję obsadził w jednej z partii solowych. Do możliwości jej głosu zostały też specjalnie dostosowane partie sopranu.

Msza c-moll, podobnie jak późniejsze Requiem – pozostała niedokończona. Dla potrzeb prawykonania Mozart uzupełnił jednak dzieło fragmentami z innych swoich mszy. Premiera odbyła się w 1783 roku w Salzburgu. Obecnie znanych jest i grywanych kilka opracowań utworu. Ich twórcy wykorzystują, w miarę możliwości, zachowane kompozytorskie szkice i domniemane pierwowzory. W trakcie festiwalu "Kolory Polski" melomani będą mieli okazję usłyszeć ten przepiękny oratoryjny utwór w znakomitym wykonaniu łódzkich filharmoników i chóru pod batutą dyrektora artystycznego Filharmonii Łódzkiej, Pawła Przytockiego.

WYCIECZKA
Łódź – Sulejów Podklasztorze – Wójcin – Paradyż – Opoczno – Drzewica – Poświętne – Łódź.
Wyjazd o godz. 11.00

Mistrzowski Mozart
Poświętne, Bazylika Matki Bożej Świętorodzinnej
25 sierpnia 2019 / niedziela / 19.00


Źródło: Filharmonia Łódzka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy