Turystykę opartą na zwiedzaniu obiektów fabrycznych (industrial travel) jako nowy styl podróżowania promuje Japonia. Turyści mogą przyglądać się sposobom urządzenia fabryk, procesom produkcji i – jeśli ktoś tak lubi – odpoczywać, patrząc jak pracują inni.
Monozukuri jako atrakcja
Wytwarzanie produktów, a szczególnie rękodzielnictwo, czyli „monozukuri” to dla Japończyków umiejętność, którą warto się pochwalić. Jedna z organizacji zajmujących się wspieraniem japońskiego handlu - JETRO, zaproponowała, by obok turystyki opartej o zwiedzanie muzeów, świątyń i urokliwej natury, odwiedzającym Japonię dać możliwość poznania kraju w równoległej rzeczywistości zakładów produkcyjnych.
Anime, zabawki, alkohol
W ramach industrial travel można zwiedzić różne „fabryki”, od pracowni japońskiej animacji – anime, po zakłady produkujące makarony instant (wymyślony przez Japończyka Momofuku Ando), słodycze, zabawki czy papier do kaligrafii. Można również zwiedzać centrum lotów kosmicznych albo zobaczyć proces produkcji samochodów, np. w fabryce Nissana. Wiedzą i doświadczeniem służą turystom w tych miejscach eksperci, którzy są do ich dyspozycji.
Japonia zaprasza
Rozwój turystyki jest jednym z priorytetów japońskiego rządu. Z każdym rokiem do Japonii przybywa coraz więcej turystów, w tym roku 30 mln, a rząd premiera Sinzo Abe liczy na 40 mln gości w roku 2020, gdy w Tokio będą się odbywały letnie igrzyska.
Łódzkie fabryki nie gorsze
Obiekty pofabryczne zakładów, które dały początek łódzkiej tradycji przemysłowej w ostatnich latach zmieniają swoje oblicze i zyskują nowe zagospodarowanie, jako miejsca handlu i usług, kultury i rozrywki czy osiedla. Duch tych miejsc, jak i wiele zachowanych archiwów oraz przedmiotów z lat ich świetności mogą zaciekawiać nie tylko polskich turystów. Także obecnie funkcjonujące w Łodzi i okolicach zakłady produkacyjne niejednokrotnie zachwycają rozmachem i nowoczesnymi technologiami.
źródło: Business Insider
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.