Reklama

Reklama

Zakaz noszenia broni w Łodzi. "To naruszenie praw obywatelskich!"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Od 29 listopada do 3 grudnia w Łodzi zakazane będzie noszenie broni nawet w stanie rozładowanym. Tak zapowiada w swoim projekcie rozporządzenia MSWiA. Celem wprowadzenia zakazu jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestników szczytu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Posiadacze broni w Łodzi są tym zszokowani.

Reklama

Szczyt OBWE w Łodzi bez broni

29. Rada Ministerialna OBWE odbędzie się w dniach 1 i 2 grudnia w Łodzi. W kompleksie EC1 w Łodzi spotkają się szefowie dyplomacji 57 państw członkowskich Organizacji. W związku z tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie zakazu noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym. Projekt zakłada, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 29 listopada. Według Oceny Skutków Regulacji rozporządzenie będzie oddziaływało ok. 3 tys. osób fizycznych oraz ok. 40 podmiotów posiadających pozwolenia na broń. (PAP)

To daleko posunięta prewencja - komentują posiadacze broni

Czy rzeczywiście wprowadzone ograniczenia mają sens? O głos w tej sprawie poprosiliśmy członków Stowarzyszenia Jednostki Strzeleckiej 4008 w Łodzi, którzy na co dzień mają do czynienia z bronią.

- Dla mnie to jest jakieś totalnie niepoważne i nieuzasadnione. Bo ludzie którzy posiadają broń powinni cieszyć się najwyższym zaufaniem władz ze względu na to że przeszli całą procedurę udzielenia pozwolenia na posiadanie broni. Dlaczego więc nagle ktoś uznaje że te osoby mogłyby użyć tej broni w sposób nielegalny i zagrozić bezpieczeństwu kogokolwiek? Uważam że to niczym nie jest uzasadnione i jest to naruszenie praw obywatelskich. - komentuje Sonia Dimitrowa, członki Stowarzyszenia 

W Polsce uzyskanie pozwolenia na broń nie jest wcale takie proste. Należy przejść egzaminy przed specjalnie powołaną komisją. Każda osoba, która posiada broń musiała również wcześniej przejść testy psychologiczne. Czy naprawdę są niebezpieczni?

- Kolejny raz uważa się posiadaczy legalnie posiadanej broni za bandę zbirów i szaleńców. Dlaczego łucznikom nie ograniczyło się posiadania cięciwy na czas trwania tego szczytu? Łuk też jest bronią która wyrządzała dużo szkód w przeszłości. Może ona wyrządzić równie dużo szkód co broń palna. Już wcześniej przy szczycie NATO spotkaliśmy się z podobnymi ograniczeniami. Jednak było to wtedy spotkanie głów państw które są w sojuszu militarnym a teraz będziemy mieć doczynienia z zupełnie cywilną organizacją jaką jest OBWE. W rozporządzeniu mówi się również o broni rozładowanej, zrozumiałe byłoby dla nas ograniczenie noszenia broni załadowanej ale rozładowanej wydaje się już daleko posuniętą prewencją. W XXI wieku w kraju w którym odsetek przestępst z użyciem broni palnej jest marginalny doprowadza się do takich absurdów - komentuje Mateusz Maciejewski, członek Stowarzyszenia

To nie pierwszy raz, kiedy MSWiA decyduje się na wprowadzenie podobnych ograniczeń. I choć wszyscy mają nadzieję, że nie dojdzie do żadnych niebezpiecznych sytuacji, policja, tak jak i inne służby, przygotowują się zapewne na każdą ewentualność.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy