Reklama

Reklama

Muzeum Sportu i Turystyki w nowej odsłonie. W natsępny weekend można obejrzeć ją taniej!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Muzeum Sportu i Turystyki w nowej odsłonie. W natsępny weekend można obejrzeć ją taniej! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Blisko dwa lata czekaliśmy aby zobaczyć Muzeum Sportu i Turystyki – Oddział Muzeum Miasta Łodzi po przerwie spowodowanej koniecznością zmiany siedziby. Teraz, w rocznicę odtwarcia, w ramach akcji „Polska. Zobacz Więcej – weekend za pół ceny” organizowanej przez Polską Organizację Turystyczną w dniach 5 -7.10 (piątek - niedziela) można tę i inne ekspozycje Muzeum Miasta Łodzi oglądać za pół ceny.

Reklama

Stała ekspozycja Muzeum Sportu i Turystyki

„Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej” została otwarta dla publiczności w Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”, al. Politechniki 10 blisko rok temu.

Nowa, interaktywna wystawa, wprowadza odwiedzających w historię sportu i turystyki w naszym mieście. Sygnalizuje nie tylko najważniejsze wydarzenia i postaci, ale jest również promocją aktywności fizycznej oraz zasad fair-play.

Chronologicznie ułożona narracja z pewnością przybliży narodziny łódzkiego sportu w wieku XIX, jego rozwój w okresie międzywojennym i sukcesy po II wojnie światowej. Szczególną uwagę zwrócono na wieloetniczny i wielonarodowy charakter łódzkiego sportu w okresie do 1939 roku oraz udział łodzian w igrzyskach olimpijskich. Narracja o łódzkim sporcie pokazuje jak ważna jest ta forma aktywności, jako część życia społecznego, często o znaczeniu wykraczającym poza sportowe areny.

Ekspozycja przypomni sylwetki wybitnych łódzkich sportowców, ogniskujące historię sportu w Łodzi, a wśród nich:

Akiba Rubinstein, wybitny szachista, bezpośrednio przed wybuchem I Wojny Światowej uważanego za najlepszego szachistę na świecie. Od 1903 roku związany był z Łódzkim Towarzystwem Zwolenników Gry Szachowej. W okresie międzywojennym reprezentant Polski w olimpiadach szachowych – w 1930 roku doprowadził Polskę do drużynowego zwycięstwa w III olimpiadzie szachowej w Hamburgu.

Roman Kantor, najwybitniejszy łódzki szermierz okresu międzywojennego, olimpijczyk z Berlina w 1936 roku. Kantor, to syn znanego łódzkiego jubilera, który szermierką zainteresował się podczas nauki w Paryżu. Po powrocie do Łodzi był zawodnikiem Wojskowego Klubu Sportowego, a później ŁKS-u. Został zamordowany przez hitlerowców, ze względu na swoje żydowskie pochodzenie, w Majdanku prawdopodobnie w 1943 roku.

Maria Kwaśniewska-Maleszewska, najwybitniejsza łódzka lekkoatletka okresu międzywojennego, brązowa medalistka olimpijska w rzucie oszczepem z Berlina w 1936 roku. Podczas wojny związana z ruchem oporu. Po 1945 roku działaczka polskiego i międzynarodowego ruchu olimpijskiego.

Jadwiga Wajs, pabianiczanka, była dwukrotną medalistką olimpijską w rzucie dyskiem z okresu międzywojennego.

Władysław Król, „legendarna” postać Łódzkiego Klubu Sportowego. Wybitny piłkarz, hokeista i tenisista, a także trener ŁKS-u. Olimpijczyk z Garmisch-Partenkirchen w hokeju na lodzie w 1936 roku. Był też reprezentantem Polski w piłce nożnej oraz trenerem reprezentacji Polski w hokeju na lodzie, a także piłkarskiej drużyny ŁKS-u, z którą w 1958 roku zdobył mistrzostwo Polski.

Jan Tomaszewski, wybitny bramkarz ŁKS-u, a następnie klubów w Belgii i Hiszpanii. Brązowy medalista mistrzostw świata w piłce nożnej z 1974 roku, wicemistrz olimpijski z Montrealu w 1976 roku.

Zbigniew Boniek, najwybitniejszy polski piłkarz lat 80. XX w. Zawodnik łódzkiego Widzewa, a później Juventusu Turyn i AS Romy. Brązowy medalista mistrzostw świata w 1982 roku. Od 2012 roku pełniący funkcję prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Artur Partyka, wybitny łódzki lekkoatleta, dwukrotny medalista olimpijski w skoku wzwyż (Barcelona 1992 i Atlanta 1996). Wielokrotny medalista mistrzostw Europy i mistrzostw świata.

Ważnymi elementami wystawy: „Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej” są z pewnością sprzęt projekcyjny i interaktywny, które umożliwiają zwiedzającym zapoznanie się z nagraniami ważnych sportowych wydarzeń, specyfiką poszczególnych dyscyplin, a także dający szansę sportowego treningu.

W podzielonej na cztery części przestrzeni ekspozycyjnej, zaaranżowana została także kawiarnia szachowa, nawiązująca do wnętrza kawiarni Roszkowskiego z końca XIX w., (późniejsza „Łodzianka”, u zbiegu ulic Piotrkowskiej i obecnej Moniuszki), która była miejscem spotkań m.in. łódzkich szachistów, gdzie rozgrywali mecze i turnieje. Na specjalnym stole umieszczony został komputer szachowy umożliwiający rozegranie partii z programem symulującym grę wybitnych szachistów.

Druga wydzielona przestrzeń została poświęcona udziałowi sportowców z Łodzi i regionu w igrzyskach olimpijskich. Prezentowane są tutaj medale olimpijskie i dyplomy uczestnictwa oraz olimpijskie identyfikatory.

W trzeciej części wystawy znajdziemy wyodrębniony stadion sportowy z trybunami, przypominający wydarzenia piłkarskie i lekkoatletyczne.

Ostatnia część ekspozycji została poświęcona ruchowi turystycznemu. Opowiada ona o największych osiągnięciach kolarstwa w Łodzi oraz wyprawach wysokogórskich. Będzie tu można spróbować swoich sił podczas treningu na profesjonalnych rowerach szosowych – umieszczonych na trenażerach. W części turystycznej wystawy zainstalowana została również specjalna aplikacja tworząca wizualizację obrazu twarzy zwiedzających z jednoczesnym nanoszeniem elementów ubrania himalaistów i uzyskiwaniem efektu zmian przy wybranych temperaturach poniżej zera.

W ramach wystawy stałej w „Zatoce Sportu” realizowany będzie też program edukacyjny w postaci lekcji muzealnych, czyli spotkań edukacyjnych adresowanych do szerokiego kręgu odbiorców oraz konkursów edukacyjnych

Muzeum Sportu i Turystyki. Oddział Muzeum Miasta Łodzi

Biuro:
plac Wolności 2
91-415 Łódź
tel. 42 250-51-31
sport@muzeum-lodz.pl

Wystawa stała:
„Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej”
Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”,
al. Politechniki 10.

Godziny otwarcia:
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 10:00-16:00
* Środa: 10:00-16:00
Czwartek: 10:00-16:00
Piątek: 12:00-18:00
Sobota: 12:00-18:00
Niedziela: 12:00-18:00

* Środa jest dniem bezpłatnego wstępu


Źródło: Muzeum Miasta Łodzi

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy