reklama
reklama

Na czym polega miastotwórczy charakter projektu Monopolis i kiedy otwarcie? Biuro w Łodzi z Virako [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Na czym polega miastotwórczy charakter projektu Monopolis i kiedy otwarcie? Biuro w Łodzi z Virako [WIDEO] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźO inwestycji budzącej sporo emocji wśród łodzian, rewitalizacji dawnych Łódzkich Zakładów Przemysłu Spirytusowego z 1902 roku, rozmawiamy z Anną Celichowską z zarządu firmy Virako. Pytamy, co poza biurami znajdzie się w Monopolis i kiedy będzie można zobaczyć efekt końcowy?
reklama

Monopolis jest jedną z większych prowadzonych obecnie w Polsce rewitalizacji prywatnych. Za tą inwestycją stoi developer działający na łódzkim rynku nieruchomości od 2000 roku, firma Virako.

Połączenie dawnej tkanki z nowoczesnością: lofty biurowe

Dotychczasowe realizacje, jak Centrum Biznesowe Faktoria, osadzone we wnętrzach dawnej Fabryki Motorów Henryka Wegnera z 1920 roku (później fabryki wstążek i Wytwórni Sprzętu Sportowego „Wessa”) przy ul. Dowborczyków 25 oraz nowoczesny biurowiec „Forum 76” u zbiegu al. Piłsudskiego i Śmigłego Rydza pokazują, że firma Virako osiągnęła wysoki stopień specjalizacji, zarówno w budowie nowoczesnych kompleksów biurowych, jak i w rewitalizacji budynków pofabrycznych, które świetnie służą biznesowi w Łodzi.

reklama

- Faktoria jest przykładem jednej z pierwszych rewitalizacji biurowych w Polsce. Na pewno w Łodzi to były pierwsze lofty biurowe. Lubimy takie sformułowanie, bo ono nam pokazuje tak naprawdę klimat miejsca. Tworzymy nowoczesne powierzchnie biurowe, ale w historycznych wnętrzach, takich loftowych, postindustrialnychtłumaczy w rozmowie z TuŁódź.pl Anna Celichowska z zarządu firmy Virako.

Monopolis jako obiekt multifunkcyjny

Jak wyjaśnia Anna Celichowska, projekt Monopolis jest realizowany w trzech etapach. To, co dziś widzimy, jest rewitalizacją tkanki istniejącej. W historycznych murach dawnych zakładów wódczanych zostanie osadzona cała przestrzeń life style’owa, zarówno dla użytkowników biurowych, ale też dla łodzian. Drugi i trzeci etap realizacji tej inwestycji to budowa nowej tkanki, czyli dwóch nowych biurowców, zupełnie od podstaw.

reklama

Monopolis jest projektem mixed use. – (…) jest to projekt multifunkcyjny. Jego funkcją wiodącą są nowoczesne powierzchnie biurowe, czyli to w czym Virako specjalizuje się od lat. Niemniej jednak z uwagi na charakter inwestycji (…) gdzie mamy do czynienia z tkanką historyczną, bo jest to projekt zlokalizowany w dawnych zakładach monopolu wódczanego z 1902 roku, wprowadziliśmy tam funkcje uzupełniające, miastotwórczemówi Anna Celichowska.  

Od strony architektonicznej Monopolis stanowi dość odważne połączenie architektury historycznej, industrialnej, z nowoczesną architekturą biurową, ale też miejską. Publiczne otwarcie Monopolis planuje się Wiosną 2020 roku.

Miastotwórczy charakter Monopolis

Jedną z funkcji miastotwórczych Monopolis będzie przestrzeń kulturalna w postaci Sceny Monopolis pod kierunkiem znanego łódzkiego aktora Kamila Maćkowiaka. Jak tłumaczy Anna Celichowska, mimo, że Monopolis jeszcze nie zaczęło formalnie swojej działalności, to już od kilku lat wpisuje się w kulturalny krajobraz Łodzi, poprzez wydarzenia teatralne realizowane w Parku Źródliska.

reklama

- (...) To jest projekt, który nie tylko powstaje od dziś w Monopolis, gdzie będzie zlokalizowany łódzki teatr Kamila Maćkowiaka. My ten projekt realizowaliśmy już wcześniej w formie sceny zewnętrznej w łódzkim Parku Źródliska, gdzie do współpracy był zapraszany teatr Kamila Maćkowiaka, ale również w formie impresaryjnej warszawskie teatry. To był Teatr Kamienica i Teatr Polski, gdzie dyrektorem jest Andrzej Seweryn. Także ten projekt jest kontynuowany od jakiegoś czasutłumaczy Anna Celichowska.

- To jest niezwykle profesjonalne miejsce, zaprojektowane z dużą pieczołowitością. Myślę, że śmiało można powiedzieć, że to będzie jedna z ciekawszych scen małych, kameralnych w Łodzi, z profesjonalnym nagłośnieniem, z profesjonalną akustyką. Także cała oprawa sceniczna jest na wysokim poziomiedodaje A. Celichowska.

reklama

W ciągu dnia scena Monopolis będzie wielofunkcyjną salą, w której firmy będą mogły realizować eventy, spotkania biznesowe.

Łódź w gronie rynków dojrzałych

Jak zauważa Anna Celichowska, Łódź w kontekście branży nieruchomości wkroczyła do grona rynków dojrzałych. Wszystkie raporty nieruchomościowe podkreślają, że Łódź osiągnęła próg 500 tys. mkw. powierzchni biurowych.

To jest o tyle istotne, że mówi się o dojrzałych rynkach właśnie w tym momencie, jeżeli mamy minimum 500 tys. mkw nowoczesnej powierzchni biurowej. Także można powiedzieć, że w tym roku Łódź wkroczyła do grona rynków dojrzałych. O tym świadczą różne elementy: wielkość rynku, ale na przykład też zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych zakupem do swojego portfela inwestycji właśnie z rynku biurowego. Takie zainteresowanie jestpodkreśla Anna Celichowska.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy:

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama