reklama
reklama

Na ul. Piotrkowskiej przybywa gwiazd. Właśnie uhonorowano kolejnego artystę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Karolina Brózda

Na ul. Piotrkowskiej przybywa gwiazd. Właśnie uhonorowano kolejnego artystę - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
16
zdjęć

Artysta jest absolwentem łódzkiej szkoły filmowej. | foto Karolina Brózda

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁódźPrzy ul. Piotrkowskiej w Łodzi we wtorek (6 czerwca) odsłonięto kolejną gwiazdę - tym razem Sławomira Grünberga, reżysera, operatora filmów dokumentalnych, producenta filmowego i telewizyjnego. Artysta jest 94. uhonorowaną w ten sposób osobą.
reklama

Sławomir Grünberg jest absolwentem wydziału reżyserii łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Z Polski wyemigrował w 1981 roku, osiedlając się w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu wyreżyserował i wyprodukował ponad 45 dokumentów telewizyjnych. Film "Schoool Prayer: A Community at War", który miał premierę w 1999 roku na antenie amerykańskiej telewizji publicznej PBS, został nagrodzony statuetką Emmy. Obraz otrzymał także nagrodę im. Jana Karskiego. Inny film Grünberga, pt. "Fenceline: A Company Town Divided" także po raz pierwszy został wyświetlony na antenie PBS i dostał m.in. nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu w San Francisco i na Międzynarodowym Festiwalu w Vermont.

Najpiękniejsze lata w Łodzi

Artysta był bardzo wzruszony wyróżnieniem w postaci gwiazdy. Podkreślił, że czas spędzony w łódzkiej filmówce były najpiękniejszymi latami jego życia w Polsce. 

reklama

- W swoich filmach staram się podnosić tematy trudne, np. kwestie rasistowskie, praw społeczności LGBT i generalnie różnych mniejszości - mówi Sławomir Grünberg. - Ważne, żeby być otwartym na świat i w miarę możliwości zmieniać go na lepsze, żeby dotykać spraw, które powinny być dotykane. Nie jestem obojętny na rzeczywistość.

Po części oficjalnej przybyłych gości zaproszono do restauracji "77", gdzie w swobodniejszej atmosferze można było porozmawiać z reżyserem, wziąć od niego autograf i zrobić wspólne zdjęcie.

Pierwszy był Andrzej Seweryn

Na pomysł utworzenia alei, wzorowanej na hollywoodzkiej Walk of Fame, wpadł w 1996 Jan Machulski. Pierwsza mosiężna gwiazda - dla aktora Andrzeja Seweryna - została wmurowana 28 maja 1998 roku. Projektantem gwiazdy jest Andrzej Pągowski. Po stronie parzystej (wschodniej) znajdują się gwiazdy reżyserów i operatorów, natomiast po stronie nieparzystej (zachodniej) – aktorów. Decyzję o wmurowaniu kolejnej gwiazdy podejmuje kapituła złożona z łódzkich artystów i ludzi związanych z kulturą. Od 4 czerwca 2018 roku operatorem Łódzkiej Alei Gwiazd jest Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama