Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w maju 2019 r. było o 1,0% wyższe niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku, a w okresie styczeń-maj odnotowano wzrost przeciętnego zatrudnienia o 1,7%. Stopa bezrobocia rejestrowanego ukształtowała się na poziomie 5,8%, tj. o 0,1 p. proc. niższym niż przed miesiącem i o 0,5 p. proc. niższym w porównaniu z majem 2018 r.
Wzrost przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju br., w ujęciu rocznym, wyniósł 7,4%. Wzrosły także wynagrodzenia w okresie pięciu miesięcy br., w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. – o 6,7%.
Wśród artykułów żywnościowych w maju wyższe niż przed rokiem były m. in. ceny: warzyw, cukru, większości mięs, pieczywa i produktów zbożowych, nabiału i produktów nabiałowych oraz tłuszczów. Spadek cen dotyczył jabłek, cytryn, kawy, oleju oraz margaryny. W przypadku artykułów nieżywnościowych wzrosły m. in. ceny: wywozu nieczystości w budynkach wielorodzinnych, zaopatrzenia w zimną wodę, paliw (oleju napędowego i benzyny) oraz centralnego ogrzewania.
Na rynku rolnym w maju 2019 r. przeciętne ceny skupu zbóż, ziemniaków, żywca wieprzowego i drobiowego oraz mleka krowiego były wyższe niż przed rokiem. Niższe natomiast były ceny skupu żywca wołowego. Na targowiskach województwa łódzkiego, w ujęciu rocznym, zanotowano wzrost ceny zbóż, ziemniaków jadalnych oraz żywca wieprzowego.
Wartość produkcji sprzedanej przemysłu w maju 2019 r. była o 4,3% (w cenach stałych) wyższa niż przed rokiem. W okresie styczeń-maj br. w stosunku do analogicznego okresu 2018 r., odnotowano jej wzrost o 2,6%. Wartość produkcji sprzedanej budownictwa była (w cenach bieżących) o 0,9% wyższa niż przed rokiem ale o 3,5% niższa w odniesieniu do kwietnia 2019 r. Produkcja budowlano-montażowa w maju br. była wyższa zarówno w ujęciu rocznym - o 10,1% (w cenach bieżących), jak i w porównaniu z okresem styczeń-maj 2018 r. – o 36,6%. Do użytkowania oddano o 103,7% mieszkań więcej niż w maju 2018 r., a od początku roku przekazano o 44,8% mieszkań więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Wartość sprzedaży detalicznej w maju 2019 r., w ujęciu rocznym, wzrosła (w cenach bieżących) o 6,9%, a w stosunku do notowanej w poprzednim miesiącu nastąpił spadek o 3,2%. Wartość sprzedaży hurtowej w jednostkach handlowych była o 8,1% wyższa w stosunku do maja 2018 r., ale o 0,3% niższa w odniesieniu do poprzedniego miesiąca.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.