Reklama

Reklama

Największe szkolenie rotacyjne żołnierzy WOT w Łódzkiem [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pon, 17 lut 2020 12:03
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W ostatni weekend, 15 i 16 lutego w Sieradzu, Zgierzu i Tomaszowie Mazowieckim odbyło się największe szkolenie rotacyjne żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”. W ćwiczeniach brało udział prawie 500 Terytorialsów. 

Dwudniowe szkolenie specjalistyczne to kolejny etap przygotowania do pełnienia służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Każdy żołnierz WOT przechodni minimum 11 szkoleń tego typu w ciągu roku. W związku z tym, że szeregi 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej są coraz liczniejsze, tak duże liczebnie szkolenia powoli stają się normą.

Cykliczne ćwiczenia są niezbędne, aby stale podnosić swoje umiejętności teoretyczne i praktyczne, które są wymagane na zajmowanym stanowisku służbowym.

- W drugim roku służby żołnierze szkolą się pod kątem funkcji pełnionej w pododdziale, np. strzelca wyborowego/zwiadowcy, sapera, ratownika pola walki czy strzelca. Ten etap dla Terytorialsów wiąże się z nauką obsługi nowego typu uzbrojenia, w tym karabinów maszynowych, karabinów wyborowych czy moździerzy - mówi ppłk Marcin Markiewicz, dowódca 91 batalionu lekkiej piechoty w Zgierzu

Dodatkowo część żołnierzy 9ŁBOT będzie kierowana do Centrów Szkolenia, gdzie zdobędą uprawnienia, które będą mieli szansę wykorzystać także na rynku cywilnym, wspomagając swoje lokalne społeczności.

!reklama!

Pełny cykl szkolenia żołnierza WOT trwa 3 lata. Po tym okresie uzyskuje on status “combat ready” i osiąga pełną zdolność bojową.

W szeregach 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” służy 1000 żołnierzy OT a w całej Polsce jest ich ponad 24 000. W województwie łódzkim funkcjonują już 91 batalion lekkiej piechoty w Zgierzu i 92 batalion lekkiej piechoty w Kutnie a w 2020 r. jest planowane powstanie 93 batalionu lekkiej piechoty w Łasku.

Źródło: WOT mat. prasowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.