reklama
reklama

Narodowe Czytanie także w Łodzi! Kto zinterpretuje fragmenty „Moralność pani Dulskiej”?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Narodowe Czytanie także w Łodzi! Kto zinterpretuje fragmenty „Moralność pani Dulskiej”? - Zdjęcie główne

W Łodzi Narodowe Czytanie odbędzie się w Ogrodach Muzeum Pałacu Herbsta (fot. Arewicz, CC BY-SA 4.0 | Wikimedia) | wiadomości łódzkie | Łódź | Łódź

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźW tym roku Narodowe Czytanie w całej Polsce odbędzie się w sobotę, 4 września. Rozmaite interpretacje „Moralności pani Dulskiej” usłyszymy także w Łodzi, w Ogrodach Muzeum Pałacu Herbsta od godz. 12:00. Kto odczyta tekst słynnej sztuki Gabrieli Zapolskiej?
reklama

Narodowe Czytanie w Łodzi. Kto przeczyta fragmenty „Moralności pani Dulskiej”?

!reklama!

W tym roku Narodowe Czytanie w całej Polsce odbywa się w sobotę, 4 września. Fragmenty „Moralności pani Dulskiej”, sztuki napisanej przez Gabrielę Zapolską w 1906 roku, w Łodzi wybrzmią w wyjątkowych okolicznościach przyrody – Ogrodach Muzeum Pałacu Herbsta.

Interpretacji sławnego utworu dokonają: Tobiasz Bocheński – Wojewoda Łódzki, Pan Piotr Adamczyk - Wicemarszałek Województwa Łódzkiego, aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi: Grażyna Walasek, Dorota Kiełkowicz, Monika Badowska, Izabela Noszczyk, Natalia Klepacka, Paulina Walendziak, Mateusz Czwartosz oraz pracownicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. J. Piłsudskiego w Łodzi: Małgorzata Cegiełko, Aleksandra Frątczak, Dariusz Staniszewski. Czytającym towarzyszyć będzie kwartet smyczkowy Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

reklama

Jak co roku wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem pary prezydenckiej.

– Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. 

reklama

Odczyt rozpocznie się o godz. 12:00. Wstęp wolny.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama