Reklama

Reklama

Nie chcesz marnować jedzenia po świętach? Sprawdź, jak możesz je oddać [LISTA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Nie chcesz marnować jedzenia po świętach? Sprawdź, jak możesz je oddać [LISTA]  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Fundacja “Podzielmy się” kolejny raz organizuje akcję dla potrzebujących z Łodzi i całego kraju. Do pomocy może włączyć się każdy, kto nie chce wyrzucać nadmiaru świątecznego jedzenia. 

Od 25 do 28 grudnia przez stronę internetową fundacji można zgłaszać się wypełniając formularz, który zapewni przyjazd wolontariusza po odbiór świątecznego jedzenia i dostarczenie go potrzebującym. Łodzianie mogą także samodzielnie przywieźć pożywienie do kilku punktów na terenie miasta: 

  • Jadłodzielnia na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym, ul. POW 5 (w święta: 6:00-20:00) 
  • Jadłodzielnia obok Caritas, ul. Wólczańska 108 (27-28 grudnia: 8:00-20:00) 
  • Świetlica dla bezdomnych, al. Piłsudskiego 119 (w święta: 8:00-16:00) 
  • Schronisko dla mężczyzn, ul. Nowe Sady 11 (codziennie, całodobowo) 
  • PKPS, ul. Szpitalna 12 (27-28 grudnia: 6:00-16:00) 
  • Inicjatywa karmiąca bezdomnych, ul. Wschodnia 32, lok. 16 (27-28 grudnia: 9:00-11:00) 
W Polsce wyrzuca się blisko 9 milionów ton jedzenia łącznie, a podczas świąt jest to 18 kilogramów na jedną osobę. Statystycznie, Polak w ciągu roku wyrzuca około 230 kilogramów jedzenia. 

- Zamiast wyrzucać, skoro znów kupiliśmy za dużo oddajmy jedzenie organizacjom pozarządowym, które przekażą je potrzebującym. W Łodzi działają już dwie jadłodzielnie, gdzie w dowolnej chwili, absolutnie anonimowo można żywność przynieść, a potrzebujący także anonimowo może wziąć z lodówki czego potrzebuje - informuje Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi. 

Zostań wolontariuszem! 

Od 22 grudnia fundacja ogłasza nabór dla zmotoryzowanych wolontariuszy. Wystarczy zgłosić się przez formularz na stronie internetowej i podać daty, kiedy można pomagać. Fundacja wyśle listę darczyńców, spośród nich można wybrać te, które najbardziej odpowiadają. Następnie wystarczy jedynie dostarczyć jedzenie w odpowiednie miejsca Łodzi. 

Co przynosić do jadłodzielni? 

Do jadłodzielni przynosić można większość produktów żywnościowych. Wyjątek stanowią: alkohol, surowe mięso i jajka.  

- Niebawem otworzymy kolejną jadłodzielnię, ale na razie zapraszam do korzystania z istniejących lodówek, gdzie można zostawić. Proszę tylko opisać pozostawiane potrawy i koniecznie umieszczać datę ich przygotowanie dzięki czemu osoba częstująca się wie jak długo produkt był w lodówce - wspomina Oksana Hałatyn-Burda z Foodsharing Łódź. 

Polska pod względem marnowania ilości jedzenia jest na piątym miejscu spośród 28 w Unii Europejskiej. Jak można temu zapobiec? Wystarczy sprawdzać daty ważności produktów i kupować rozsądniej. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy