reklama
reklama

Nie kupimy już miału do ogrzewania domu. Co z użytkownikami pieców? Powstanie szara strefa?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nie kupimy już miału do ogrzewania domu. Co z użytkownikami pieców? Powstanie szara strefa? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Miału do ogrzewania domu już nie kupimy. Od 1 lipca obowiązuje zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla gospodarstw domowych.
reklama

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla uważa, że spowoduje to rozregulowanie rynku energetycznego oraz powiększenie szarej strefy. Z kolei środowiska ekologiczne cieszą się, że muły węglowe i najgorsze miały wreszcie są nielegalne.

 !reklama!

Spalanie najgorszych rodzajów węgla to jedna z przyczyn fatalnego stanu powietrza w Polsce. Od lat Polska pozostaje w czołówce krajów europejskich o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza, a skażenie powietrza rakotwórczym benzo(a)pirenem jest wielokrotnie wyższe niż innych państwach unijnych. We wrześniu, odbędzie się obowiązkowa weryfikacja norm jakości węgla.

Zakaz spowoduje powiększenie szarej strefy?

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla apelowała do Ministra Klimatu, by przedłużył możliwość kupna miału przez co najmniej dwa lata. Użytkownicy urządzeń grzewczych wykorzystujących miały z węgla kamiennego przez zakaz ich sprzedaży nie zmienią z dnia na dzień rodzaju paliwa grzewczego, bo to wiąże się z ogromnym kosztem w zakresie samego paliwa, a dodatkowo będzie wiązało się często z koniecznością wymiany urządzenia grzewczego.

-Ten czynnik spowoduje wzrost zakupu taniego paliwa wątpliwej jakości na czarnym rynku, omijając przy tym oficjalną dystrybucję paliw stałych. W ten sposób dojdzie do rozregulowania rynku węgla oraz wpływów z podatków – argumentuje Izba.

Ekolodzy zadowoleni

Spalanie tego typu węgla to jedna z przyczyn katastrofalnego zanieczyszczenia powietrza w Polsce. O zakaz sprzedaży niskiej jakości węgla Polski Alarm Smogowy zabiegał od pięciu lat. PAS apeluje do Ministra Klimatu o dalszą korektę parametrów jakości węgla, który wciąż zawiera zbyt dużo siarki, popiołu i wilgoci, a także wprowadzenie norm na pellet drzewny – przekazuje Polski Alarm Smogowy. 87% węgla stosowanego w Unii Europejskiej do ogrzewania domów jest zużywane w Polsce.

Osoba wprowadzająca do obrotu miały z węgla kamiennego o wymiarze ziarna od 1 mm do 31,5 mm, będzie obecnie podlegała grzywnie od 50 000 zł do 1 000 000 zł lub nawet karze pozbawienia wolności do lat 5.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama