reklama
reklama

Nie tylko Ziemia Obiecana. Łódź Przemysłowa w książkach i albumach | CZĘŚĆ II: „Łódź. Pałace i Wille” [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W ramach Programu Promocja Czytelnictwa przybliżamy Państwu książki i albumy przedstawiające Łódź Przemysłową. CZĘŚĆ II: „Łódź. Pałace i Wille".
reklama

Książka pt. „Łódź. Pałace i Wille” autorstwa Krzysztofa Stefańskiego i Jacka Kusińskiego to pierwsza publikacja w tak szeroki sposób ukazująca łódzkie rezydencje fabrykanckie i ich wnętrza. 

!reklama!

Na jej łamach autorzy przedstawili wspaniałe dziedzictwo epoki artystycznej świetności przemysłowego miasta, które dynamiką rozwoju na przełomie XIX i XX wieku ustępowało jedynie miastom amerykańskim. 

Książka zawiera zdjęcia 62 rezydencji, w tym pałaców Poznańskich, Scheiblerów, Heinzlów, Kindermannów i Biedermannów, a także kilku mniej znanych, ale godnych uwagi obiektów.

Książka zawiera także wstęp w języku polskim i angielskim. Co ciekawe, 20 najwspanialszych pałaców w Łodzi opisanych zostało również w języku angielskim.

Więcej informacji na temat książki pt. „Łódź. Pałace i Wille” w poniższym materiale WIDEO

Krzysztof Stefański o książce pt. „Łódź. Pałace i Wille”.

  • Książka, którą mam przed sobą, to wspólne dzieło moje i Jacka Kusińskiego. Książka, która jest efektem naszych wspólnych zainteresowań i naszego zafascynowania dawną Łodzią, która pozostawiła po sobie znakomite dziedzictwo w postaci bardzo ciekawej, zróżnicowanej architektury. Układ urbanistyczny miasta także jest przecież efektem tamtych czasów.
  • Łódź to historia fabryk, przemysłu, ale to także ludzie, którzy tutaj przybywali i to wszystko tworzyli. To oni z powodzeniem działali i zakładali swoje zakłady przemysłowe. Tutaj można wymienić oczywiście te najważniejsze postaci, jak Karol Scheibler oraz Izrael Poznański. 
  • Praca nad książką to oczywiście dyskusje na temat jej kształtu, wyboru zdjęć, czy chociażby kompozycji okładki. Na okładce książki pojawia się popiersie Karola Scheiblera. Nie jest to przypadkowe. To pewien hołd złożony tej postaci, która odegrała tak wielką rolę w dziejach Łodzi przemysłowej. To Scheiblerowi zawdzięczamy fakt, że Łódź weszła w okres bardziej dynamicznego rozwoju pod koniec XIX wieku. Wówczas przekształciła się z osady przemysłowej w centrum przemysłu, w Łódź wielkoprzemysłową. 
  • Kiedy mówimy o zabytkach w Łodzi, to głównie myślimy o przełomie XIX i XX wieku. Łódź to oczywiście fabryki, ale także pałace i wille fabrykanckie. Owi przemysłowcy dorabiając się swojego majątku chcieli także wystawić sobie odpowiednią siedzibę. To był jeden z najważniejszych elementów tego historycznego dziedzictwa miasta.
  • Stwierdziliśmy wspólnie z Jackiem, że brakuje pozycji książkowej, która by w atrakcyjny i w miarę zwięzły sposób pokazywała bogactwo i różnorodność architektury miasta.

Polecamy: Nie tylko Ziemia Obiecana. Łódź Przemysłowa w książkach i albumach | CZĘŚĆ I: „Szalone Miasto” [WIDEO]

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama