Reklama

Reklama

Nie wszyscy łodzianie aktywowali bon turystyczny. Kiedy przepadnie i jakim dzieciom nie należy się świadczenie ?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Nie wszyscy łodzianie aktywowali bon turystyczny. Kiedy przepadnie i jakim dzieciom nie należy się świadczenie ? - Zdjęcie główne

Nie wszystkie dzieci otrzymają świadczenie | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Kolejne zmiany dotyczące bonu turystycznego. Rząd, po raz kolejny, przedłużył jego ważność. Wiadomo jednak, że część dzieci nie otrzyma świadczenia.

Reklama

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie, które przysługuje rodzinie, która ma co najmniej jedno dziecko do 18. roku życia. Jest jednak, jeden, ważny warunek, który powoduje, że nie wszyscy otrzymają świadczenie. 

Nie wszystkie dzieci otrzymają świadczenie 

Wartość bonu to 500 złotych  na osobę, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych 1000 złotych. Świadczenie należy się również tym, których opiekunowie mieszkają i pracują za granicą. Ważną informacją jest fakt, że jest ono przyznawane, tylko na dzieci urodzone do końca 2021 roku, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 plus”. Oznacza to, że dzieci urodzone w roku 2022 nie otrzymają świadczenia. 

Pierwotnie termin jego realizacji miał minąć 31 marca 2022 roku. Został jednak wydłużony do 30 września 2022 roku. Teraz, ze względu na wciąż dużą liczbą niezrealizowanych bonów, rząd postanowił ponownie wydłużyć termin o kolejne pół roku. 

Jak poinformował Andrzej Gut-Mostowy, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spotu i Turystyki, z puli 4,4 mln bonów, aktywowanych zostało już 3,5 mln, czyli blisko 80%. Do płatności wykorzystano 82% aktywnych bonów. 

Do wydania przeszło 100 milionów złotych

Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego, informuje, że do 1 września opiekunowie z naszego regionu, aktywowali już 224 tys. bonów turystycznych. To ponad 85 proc. wszystkich bonów przysługujących rodzicom na tym terenie. Do tej pory transakcje opłacone bonami z województwa łódzkiego wyniosły ok. 161,5 mln zł. 

Choć wakacje się skończyły, mamy jeszcze możliwość na opłaty bonem za wypoczynek i warto go wydać choćby na wyjazdy weekendowe. Należy o tym przypomnieć, bo 39 tys. bonów w naszym województwie nie zostało aktywowanych. Do wydania choćby częściowego w bonach jest jeszcze ok. 104 mln zł w Łódzkiem. Tyle bowiem wynoszą w sumie nieaktywowane bony i aktywowane, ale niewykorzystane w całości lub wykorzystane w części.

Monika Kiełczyńska zaznacza, że zarówno aktywacja, jak i płatność bonem turystycznym, jest prosta i zajmuje tylko chwilę. Gdy aktywujemy bon na Platformie Usług Elektronicznych  ZUS, na adres e-mail przekazany zostanie kod obsługi płatności. Trzeba go podać, kiedy płaci się bonem za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną na terenie Polski. Każda płatność jest potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym, który jest wysłany SMS-em.

 Ważność bonu została wydłużona do końca marca 2023 roku. Jest to więc doskonała okazja, aby świadczenie wykorzystać również na zimowy wypoczynek dziecka. Bonem zapłacimy bowiem, nie tylko za usługi hotelarskie, imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną, ale także za wypoczynek zorganizowany, np. półkolonie, czy ferie, które w naszym województwie przypadają w terminie 16-29.01.

Lista podmiotów, u których można dokonać w taki sposób opłaty, dostępna jest na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej –https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow.  Płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów turystycznych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy