reklama
reklama

Nie żyje Jerzy Bauer. Łódzki kompozytor w maju skończyłby 89 lat

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Beata Bauer / Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi

Nie żyje Jerzy Bauer. Łódzki kompozytor w maju skończyłby 89 lat - Zdjęcie główne

Zmarł Jerzy Bauer – łódzki kompozytor, teoretyk muzyki, dyrygent i wieloletni pedagog w Akademii Muzycznej w Łodzi. | foto Beata Bauer / Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźZmarł znany i zasłużony kulturze kompozytor, teoretyk muzyki i dyrygent – Jerzy Bauer. Smutną wiadomość o śmierci profesora przekazała Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
reklama

Kompozytor Jerzy Bauer nie żyje. W maju skończyłby 89 lat

Z żalem zawiadamiamy, że dziś, 11 stycznia 2025 roku zmarł w wieku 89 lat Profesor Jerzy Bauer – kompozytor, teoretyk muzyki i dyrygent.

– poinformowała Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Muzyk urodził się 12 maja 1936 roku w Łodzi, przez wiele lat pracował jako pedagog łódzkiej uczelni. Edukację odbył w Państwowej Szkole Muzycznej w Łodzi, gdzie studiował teorię muzyki (dyplom zdobył w 1959 roku), dyrygenturę (1961) oraz kompozycję pod kier. Tomasza Kiesewettera (ukończoną w 1966 r.).

Uczelnia w komunikacie wspomina, że Jerzy Bauer pracę w Akademii Muzycznej w Łodzi rozpoczął w 1960 roku. W latach 1980-1998 był kierownikiem Katedry Kompozycji, Teorii Muzyki i Rytmiki, w latach 1990-1996 dziekanem Wydziału Kompozycji, Teorii, Wychowania Muzycznego i Rytmiki.

reklama

W latach 1989-1991 pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich.

Akademia Muzyczna wkrótce powiadomić ma o uroczystościach pogrzebowych.

Rozwiń

Był laureatem wielu nagród i odznaczeń

Łódzki profesor wyróżniony był wieloma prestiżowymi odznaczeniami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1980 roku, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2005 roku, a rok później Srebrnym Medalem „Zasłużony kulturze – Gloria Artis”.

Osiągał także sukcesy w wielu konkursach kompozytorskich. W 1970 roku otrzymał między innymi III nagrodę na Konkursie Kompozytorskim w Gdańsku za Trio stroikowe nr 1 na obój, klarnet i fagot, w 1985 – I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Kamieniu Pomorskim za „Accende lumen sensibus” na organy czy w 1991 – I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie im. Wawrzyńca Żuławskiego w Warszawie za „Malowanki wiejskie” na sopran (mezzosopran) i fortepian.

– Był moim mistrzem. Wywarł ogromny wpływ na moje postrzeganie muzyki, choć nie we wszystkim się zgadzaliśmy. Wykształcił w pewien sposób moje spojrzenie na muzykę – na przykład na kontekst tradycji i awangardy. Ukształtował mnie również w kwestii uczenia kompozycji. Staram się kontynuować jego sposób pracy ze studentami. Na czym on polega? Na wniknięciu w to, co student chce przekazać w swoim świecie muzycznym, a nie narzucaniu mu swoich pomysłów. (...) Był zasadniczy, miał wysokie wymagania w stosunku do wszystkich, a przede wszystkim do siebie, ale z drugiej strony – był dobrym człowiekiem, na którego zawsze można było liczyć. Na jego wsparcie i dobre słowo jak tylko było potrzebne

reklama

– wspomina kompozytora prof. dr hab. Olga Hans, Kierownik Instytutu Kompozycji, Teorii Muzyki i Dyrygentury oraz Katedry Kompozycji łódzkiej Akademii, absolwentka klasy kompozycji Jerzego Bauera.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najciekawsze wiadomości z Łodzi i aglomeracji łódzkiej w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Łodzi Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama