Reklama

Reklama

Nie żyje słynny solista Teatru Wielkiego – Zdzisław Krzywicki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nie żyje słynny solista Teatru Wielkiego – Zdzisław Krzywicki - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Pierwszego maja zmarł znany artysta łódzkiej opery. Wystąpił m.in. w Halce, Strasznym Dworze, Carmen i w Wolnym Strzelcu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w kaplicy cmentarnej przy ul. Krótkiej w Aleksandrowie Łódzkim, w piątek 8 maja.

Reklama

Zdzisław Krzywicki to przede wszystkim wybitny artysta, profesor Akademii Muzycznej i solista Teatru Wielkiego w Łodzi.

!reklama!

Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. W 1967 r. zdobył Drugą Nagrodę w XIV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Tuluzie i Puchar Paryża. Cztery lata później otrzymał Złoty Medal podczas Festiwalu Laureatów Międzynarodowych Konkursów Wokalnych w Plewen.

Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w łódzkiej operze z którą był związany do końca kariery. Solista zagrał role m.in.: Filipa w Don Carlosie Verdiego, Halickiego w Kniaziu Igorze Borodina, Tomskiego w Damie pikowej i Gremina w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, Pimena w Borysie Godunowie Musorgskiego, Rocco w Fideliu Beethovena, Bartolo w Cyruliku sewilskim Rossiniego. Łącznie było to 60 ról w najlepszych spektaklach Teatru Wielkiego w Łodzi.

Będąc profesorem Akademii Muzycznej w Łodzi wychował wielu znakomitych uczniów takich jak: Jolantę Bibel czy Krzysztofa Bednarka.

Krzywicki za całokształt działalności został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami.

  • Zasłużony Działacz Kultury (1976),
  • Nagroda Ministra Kultury i Sztuki (1982),
  • Złoty Krzyż Zasługi (1984),
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w kaplicy cmentarnej w Aleksandrowie Łódzkim (ul. Krótka) – 8 maja 2020r. (w piątek) o godzinie 11:00.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy