Reklama

Reklama

Niektórym państwom się udało - początkowo krytykowana, dziś z pojedynczymi przypadkami zakażeń Covid

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Niektórym państwom się udało - początkowo krytykowana, dziś z pojedynczymi przypadkami zakażeń Covid - Zdjęcie główne

Niektórym państwom się udało - początkowo krytykowana, dziś notuje pojedyncze przypadki zakażeń Covid (fot. domena publiczna)|wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Na początku pandemii ostro krytykowana za podejście do walki z koronawirusem, dziś wychodzi z niej obronną ręką. Szwecja, bo o niej mowa, notuje już pojedyncze przypadki zakażeń; nikt już nie umiera w wyniku koronawirusa.

Reklama

Według statystyk Szwecja jest krajem, który od marca zanotował najmniej przypadków zakażenia koronawirusem. Główny epidemiolog uważa, że za sukces odpowiedzialne jest zrównoważone podejście do pandemii.

!reklama!

Dane szwedzkiej krajowej agencji zdrowia wykazały, że tylko 1,2 proc. ze 120 tys. testów zrobionych w ubiegłym tygodniu dało wynik pozytywny.

Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, skumulowana suma nowych zakażeń w Szwecji w ciągu 14 dni wynosi 22,2 na 100 tysięcy mieszkańców. Dla porównaniu w Hiszpanii ten wskaźnik wynosi 279, a 158,5 we Francji, 118 w Czechach, 77 w Belgii i 59 w Wielkiej Brytanii, a wszystkie te kraje wprowadziły blokady tej wiosny.

Szwecja błyszczy nie tylko na tle państw z południa i środka Europy – wypada najlepiej na tle skandynawskich sąsiadów. To zrównoważone, długoczasowe podejście do problemu zaprocentowało.

– W końcu zobaczymy, jak dużą różnicę przyniesie strategia, która jest bardziej zrównoważona i którą można utrzymać przez długi czas, zamiast strategii, która oznacza: ​​blokujesz, otwierasz i blokujesz i jeszcze raz – powiedział Anders Tegnell, główny epidemiolog w Szwecji i architekt strategii „no-lockdown”.

Szwecja zamknęła szkoły, ale tylko dla uczniów powyżej 16 roku życia – młodsze dzieci były zachęcane do przychodzenia od niej od początku pandemii. Zakazano zgromadzeń powyżej 50 osób. Osobom starszym, powyżej 70 roku życia, oraz pacjentom z grupy ryzyka zalecono pozostawanie w domach. Apelowano o utrzymywanie dystansu społecznego, co było respektowane przez Szwedów.

John Carlson, dyrektor generalny szwedzkiej agencji zdrowia publicznego, powiedział, że pandemię udało się pokonać dzięki jasnej i spójnej komunikacji ze społeczeństwem oraz kładzeniu nacisk na osobistą odpowiedzialność jednostki.

źródło: Dziennik Łódzki

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy