reklama
reklama

Nieodwołana wizyta u lekarza może kosztować. Szumowski: Analizujemy tę sytuację

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nieodwołana wizyta u lekarza może kosztować. Szumowski: Analizujemy tę sytuację  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźMożliwe, że pacjenci, którzy nie stawią się na zaplanowaną wizytę u lekarza, a nie odwołają jej wcześniej, będą musieli wnieść opłatę. Taką ewentualność analizuje resort zdrowia. "Nie mówię nie. Dlatego, że faktycznie jest to ogromny problem – powiedział w niedzielę minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z Radiem Zet.
reklama

O pomyśle wprowadzenia opłat dla pacjentów niestawiających się na wizytę u lekarza, bez uprzedniego jej odwołania, pod koniec stycznia można było przeczytać w dzienniku „Fakt”.

Nawet 17 mln nieodwołanych wizyt rocznie

O ewentualną możliwość nakładania opłat na pacjentów, którzy nie odwołują swoich wizyt w przychodniach, czy szpitalach, zapytano w niedzielę na antenie Radia Zet, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

- To jest postulat tak naprawdę dyrektorów szpitali i ekspertów z ochrony zdrowia. Bo jeżeli popatrzymy na liczbę osób, które się umówiły na wizytę, a potem nie przyszły, to w skali kraju mamy około 17 mln takich wizyt rocznie, nieodwołanych i bez pacjenta. To oznacza, że moglibyśmy 17 mln więcej Polaków przyjąć, gdyby ktoś odwołał wizytę - powiedział minister Łukasz Szumowski w rozmowie z Radiem Zet.

reklama

Jak dodał minister Szumowski, jego resort analizuje sytuację niedowołanych przez pacjentów wizyt, które w całej skali mogą sięgać około 20 proc. 

- Nie mówię nie. Dlatego, że faktycznie jest to ogromny problem. W jednym z Instytutów ilość niezgłoszonych się osób w ciągu roku na ortopedię i traumatologię to jest 150 tys., a 90 tys. na kardiologię. To jest ok. 20 proc. wizyt lekarskich dodał minister.

Niepotrzebne kolejki do specjalistów

Według Szumowskiego, wprowadzona ewentualna opłata powinna być ustalona centralnie. "Przyjmować ją powinien szpital, czy przychodnia. To jest taka trochę forma niewypełnienia umowy pomiędzy pacjentem a jednostką. Wtedy jednostka zabezpiecza środki na wizytę tego pacjenta, a pacjent po prostu sobie nie przychodzi" - tłumaczył.

reklama

Jak ustalił dziennik "Fakt" na podstawie najnowszych danych z Narodowego Funduszu Zdrowia, w 2019 roku z powodu niestawiania się u specjalisty lekarze nie udzielili 17 mln porad, to tak jakby "pół Polski niepotrzebnie czekało w kolejce do lekarza".

Źródło: Bankier.pl / Fakt / Radio Zet

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo