reklama
reklama

Niezwykła historia Stanisława Pomian-Srzednickiego. Teraz dostępna w formie audiobooka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Niezwykła historia Stanisława Pomian-Srzednickiego. Teraz dostępna w formie audiobooka   - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź „Urodziłem się dnia 8 maja 1840 roku o godzinie 5-tej po południu we wsi Bańszczyku”,  tak rozpoczyna się historia, którą swoim życiem i dokonaniami wypełnił Stanisław Pomian-Srzednicki.
reklama

Początek jakże banalny, bo  przecież każdy z nas rozpoczął swoje życie w określonym miejscu lub czasie, jest to jednak fakt bardzo istotny bo stał się początkiem, który przyczynił się do nadania ram prawnych odradzającej niepodległej  II Rzeczypospolitej.  Jak wyglądałaby II Rzeczpospolita bez lidera, twórcy i organizatora sądownictwa polskiego?

 !reklama!

Nasz bohater, narrator i przewodnik po swoim codziennym życiu w roku 1916, będąc  już w sędziwym wieku 76 lat, najpierw zaangażował się w prace Departamentu Sprawiedliwości Tymczasowej Rady Stanu, aby 25.08.2017 roku przyjąć Nominację na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Znamiennym jest, że otwierając pierwsze posiedzenie powiedział: ”Niewymownie szczęśliwym się czuję, że przy schyłku życia mego, doczekałem chwil powołania sądownictwa polskiego”.

Można powiedzieć, że całe bogate i niełatwe życie,  doświadczenia zarówno z dzieciństwa, lat młodzieńczych, jak i dorosłości stanowiły bagaż doświadczeń, który pozwolił Stanisławowi Pomian-Srzednickiemu podjąć się roli organizatora i twórcy Sądownictwa Polskiego. Uczestnicząc z autorem w jego codziennym życiu poznajemy, nie tylko otoczenie: rodzinne i  historyczne,  ale przede wszystkim dokonywane wybory i działania, które finalnie przyniosły II Rzeczypospolitej podstawy prawne i organizacyjne systemu sprawiedliwości. 

To historia życia nie tylko pod zaborem rosyjskim, historia sądownictwa Królestwa Polskiego i odrodzonej II Rzeczypospolitej, ale historia wielkiego obywatela, społecznika i działacza społecznego, który mówi „czułem w sobie przecież tyle energii , iż oglądałem się na wszystkie strony, czy nie mógłbym być w czym jeszcze pożytecznym społeczeństwu.”  Z pewnością każdy kto odpowiedzialnie planuje zaangażować się na rzecz działalności społecznej, patriotycznej i obywatelskiej odnajdzie wzorce do naśladowania,  ale i wiele inspiracji.  Obywatelu, społeczniku i patrioto to lektura obowiązkowa dla Ciebie, aby nie błądzić i efektywnie działać na rzecz dobra wspólnego.

Z pewnością warto sięgnąć po audiobook lub wydanie książkowe, aby poznać życie i działalność  w relacji męża stanu uhonorowanego pośmiertnie jako jeden z  pierwszych kawalerów Krzyża Polonia Restituta, „za zasługi położone na polu organizacji sądownictwa RP”, o którym niestety nie dane było nam dowiedzieć się z podręczników historii lub literatury odbierając naszą edukację.

Wydawcą audiobooka jak i wersji książkowej „Moich Wspomnień” jest Fundacja Imienia Stanisława Pomian-Srzednickiego , której celem jest propagowanie tożsamości obywatelskiej na przykładzie imiennika fundacji w oparciu o wiedzę zawartą w pamiętnikach napisanych przez Stanisława Pomian-Srzednickiego.

Projekt wydania audiobooka dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci” Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Życiorys Stanisława Pomian –Srzednicki dostępny na stronach fundacji >>>

„Moje Wspomnienia” Stanisław Pomian –Srzednicki audiobook 

  • Czyta: Wojciech Bartoszek
  • Dostęp do audiobooka na stronie srzednicki.org

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama