reklama
reklama

Niezwykła Łódź. Trwa rewitalizacja secesyjnej kamienicy z 1881 rok przy Piotrkowskiej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Niezwykła Łódź. Trwa rewitalizacja secesyjnej kamienicy z 1881 rok przy Piotrkowskiej [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźRewitalizacja w Łodzi. W zabytkowej kamienicy przy OFFie powstają lokale dla przedsiębiorców oraz dom dziennego pobytu dla osób z niepełnosprawnościami. Elewacja już gotowa. Ponadto dobudowany zostanie taras i zbudujemy dziedziniec.
reklama

Eklektyczna, dwupiętrowa kamienica z 1881 roku przy ulicy Piotrkowskiej 142 przechodzi gruntowny remont. Powstają w niej mieszkania komunalne, lokale użytkowe oraz dom dziennego pobytu dla osób z niepełnosprawnościami.

!reklama!

- Na parterze budynku znajdować się będą lokale dla przedsiębiorców. Pierwsze piętro i część parteru zostanie przeznaczone na siedzibę domu dziennego pobytu dla osób z niepełnosprawnością ruchową. W tym właśnie celu została zainstalowana w budynku winda. Na wyższych kondygnacjach znajdzie się dziewięć w pełni funkcjonalnych mieszkań komunalnych – mówi Rafał Michaś, Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi

Zmiany zajdą także na podwórku. Do budynku zostanie dobudowany taras służący podopiecznym domu dziennego pobytu, który jednocześnie stanowił będzie zadaszenie części dziedzińca. Budynki gospodarcze na terenie posesji zostały wyburzone. Położona będzie nowa betonowa posadzka oraz w wyznaczonych miejscach deska tarasowa. Pojawi się również dużo zieleni z elementami małej architektury. Zasadzone zostaną rośliny, w tym krzewy, drzewa oraz rośliny pnące. Przy ulicy Piotrkowskiej powstanie otwarte dla wszystkich zielone podwórko.

reklama

Podczas prac remontowych kamienicy wykonawca remontu odkrył na poddaszu żeliwny zbiornik na wodę, który najprawdopodobniej służył do rozprowadzania wody do mieszkań, po uprzednim ręcznym napompowaniu ze studni. Zbiornik mógł mieć też charakter przeciwpożarowy. Takie rozwiązania nie były powszechnie stosowane w XX wieku, stąd tym bardziej wyjątkowy charakter znaleziska. Jeszcze jedną ciekawostką było wykorzystanie szyn kolejowych do budowy stropu w budynku oficyny, które odsłonięto podczas prowadzonego remontu.

Kamienica  ul. Piotrkowskiej była własnością Ludwika Schweigerta. Na początku XX w. posesja przeszła w ręce rodziny Bechtoldów, którzy prowadzili fabrykę wyrobów bawełnianych. Prawdopodobnie właśnie dla Bechtoldów na początku XX w. wykończona została elewacja budynku, już w zupełnie innym stylu – modnej wówczas secesji.

reklama

Remont rozpoczął się w lutym 2019 roku, zakończony zostanie w czerwcu 2020 r.

Źródło: UMŁ

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama